İlkokul öğrencilerinin okula uyum problemleri ile ailelerinin depresyon, kaygı ve algılanan stres faktörleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between school adjustment problems of primary school students and their families' levels of depression, anxiety, and perceived stress'
  1. Tez No: 948675
  2. Yazar: SEVCAN ŞENCAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel ve devlet okullarında İlkokul düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin okula uyum problemleri ile anne ve babalarının depresyon, kaygı ve stres faktörleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma, 6 yaşında ve ilkokul birinci sınıf kademesinde eğitim gören 252 öğrenci ve her bir öğrencinin anne babaları ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin 124'ü kız, 128'i erkektir. Veri toplama aracı olarak 9 farklı sınıf öğretmenine; Öğretmen Sınıf Yönetimi ve Öğrencilerin Okula Uyumsuzluk, Okula Uyum Öğretmen Değerlendirme Ölçekleri, velilere; Bireysel Bilgi Formu, CES Depresyon, Endişe ve Anksiyete, Algılanan Stres Ölçekleri kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS 29.9 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analiz sürecinde basıklık çarpıklık değerleri ve normallik analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), U testi, Kruskal-Wallis, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular, ilkokul öğrencilerinin okula uyum problemleri, cinsiyet, okul türü ve sosyoekonomik düzey değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini; okula giden ablaya-abiye-kardeşe sahip olma, doğum sırası, anne baba eğitim düzeyi ve medeni halleri değişkenlerinin ise anlamlı farklılıklar göstermediğini ortaya koymuştur. İlkokul öğrencilerinin okula uyum problemleri ile ailelerinin depresyon, kaygı ve algılanan stres faktörleri arasında anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, annelerin depresyon, kaygı ve algılanan stres düzeylerinin toplam puanlarının okula uyumu %53 oranında; babaların ise depresyon, kaygı ve algılanan stres düzeylerinin toplam puanlarının okula uyumu %45 oranında açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between school adjustment problems of primary school students attending public and private schools and the depression, anxiety, and stress factors of their parents. The research was conducted with 252 students, aged six and enrolled in the first grade of primary school, along with their parents. Among the students, 124 were girls and 128 were boys. As data collection tools, 9 different classroom teachers, Teacher Classroom Management and Students' Adaptation to School, Teacher Evaluation Scales for teachers; Individual Information Form, CES Depression, Worry and Anxiety, Perceived Stress Scales for parents were used. The data were analyzed using the IBM SPSS 29.9 software package. During the data analysis process, skewness and kurtosis values, normality analysis, t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson correlation, and multiple regression analyses were utilized. The findings revealed that school adjustment problems among primary school students showed significant differences based on variables such as gender, school type, and socioeconomic status; however, no significant differences were found based on variables such as having a sibling attending school, birth order, parental education level, and marital status. A significant relationship was observed between students' school adjustment problems and the depression, anxiety, and perceived stress factors of their parents. According to the results of the multiple regression analysis, the total scores of mothers' levels of depression, anxiety, and perceived stress explained 53% of children's school adjustment, while the total scores of fathers on the same variables explained 45% of school adjustment.