Şükrü Saraçoğlu Hükümeti döneminde siyasal iktidar ile siyasal muhalefet arasındaki ilişkiler: CHP – DP örneği (07.01.1946 –07.08.1946)
Relationships between political power and political opposition during the Şükrü Saraçoğlu Government era: RPP – DP example (07.01.1946 – 07.08.1946)
- Tez No: 898831
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SİTEMBÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Çalışmanın temel amacı Şükrü Saraçoğlu Hükümeti döneminde CHP ile DP arasındaki ilişkileri, cumhuriyetin kurulmasından o güne kadar Türkiye'de söz konusu olan siyasal iktidar ile siyasal muhalefet arasındaki ilişki yapısını da göz önüne alarak incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde; Batı'da Eski Yunan'dan sanayi toplumuna kadar olan dönemde siyasal iktidar ile siyasal muhalefet arasındaki ilişkiler, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışına kadar olan dönemde siyasal iktidar ile siyasal muhalefet arasındaki ilişkiler ve Türkiye'de 1919'dan 1945'e kadar olan dönemde siyasal iktidar ile siyasal muhalefet arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, DP'nin kuruluşu ve programı incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, Şükrü Saraçoğlu Hükümeti döneminde CHP ile DP arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın bulguları; Şükrü Saraçoğlu Hükümeti döneminde CHP ile DP arasında var olan ilişkiler geçmiş dönemde ülkede siyasal iktidar ile siyasal muhalefet arasında mevcut bulunan ilişkilerinden izler taşımıştır. CHP, ülkede demokrasiyi tesis etme şeklindeki kuruluş amaçlarından birisini teşkil ettiğini iddia ettiği gaye yolunda ilerlediğini ifade ederken; DP, CHP'nin geçmiş dönemde olduğu gibi ilgili dönemde de ülkede tek parti olarak varlığını devam ettirmek ve siyasal muhalefeti yok etmek amacı olduğunu öne sürmüş ve iki parti arasındaki ilişkiler bu kısır çerçeve de cereyan etmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to study the relations between RPP and DP during the Şükrü Saraçoğlu Government by considering the political power and political opposition nexus from the establishment of the Republic. The study falls into tree sections. The first section examines the concepts of political power–political opposition relations from Ancient Greece to industrial societies in the West, political power – political opposition relations in the Ottoman Empire till its dissolution and the relations between political power and political opposition during 1919 – 1945. The following section surveys the establishment of DP and its political program. The last section examines RPP – DP relations during the Şükrü Saraçoğlu Government era. According to the findings of the study, the RPP – DP relations during the Şükrü Saraçoğlu Government era bear the stamps of the preceding era's political power –political opposition relations. During this era, the relations between RPP and DP carried on in a vicious cycle in which while RPP argued that it followed the aim of its founding purpose of instituting democracy in the country, DP stated that RPP's ultimate purpose was to carry on the single party rule and to dispel the political opposition in the country.