The impact of leadership styles on the performance of high school teachers
Liderlik tarzlarının Fas'taki özel lise öğretmenlerinin performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 948739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, liderlik stillerinin Fas'taki özel liselerde görev yapan öğretmenlerin performansı üzerindeki etkisini incelemektedir. Otoriter, demokratik ve dönüşümcü liderlik türlerinin motivasyon, memnuniyet ve bağlılık üzerindeki etkilerine odaklanılmıştır. Veriler, Lycée Rabelais ve Lycée Al Jabr liselerinde görevli 150 öğretmenden yapılandırılmış bir anket yoluyla toplanmıştır. SPSS ile yapılan analizler, demokratik liderliğin öğretmen performansı üzerinde güçlü bir olumlu etkisi olduğunu, otoriter liderliğin ise olumsuz bir etkisi olduğunu göstermiştir. Dönüşümcü liderliğin ise bu bağlamda anlamlı bir etkisi gözlemlenmemiştir. Bulgular, öğretmen ihtiyaçlarına uygun ve olumlu bir okul iklimi oluşturan liderlik modellerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the fundamental pillars of society, shaping individuals by equipping them with the knowledge, skills, and values needed for both personal growth and professional success. However, the quality of education doesn't solely depend on curricula or teaching methods; it is also deeply influenced by the leadership style within educational institutions. This study explores how different leadership styles impact teacher performance in two Moroccan private high schools, Lycée Rabelais and Lycée Al Jabr. Specifically, it examines three key leadership approaches: autocratic, democratic, and transformational. The goal is to understand how each style affects teacher motivation, engagement, and overall effectiveness in the classroom.