Video bazlı oyun terapisinin hamstring ve quadriceps izokinetik kas parametrelerine etkisi
Effect of video-based game therapy on hamstring and quadriceps isokinetic muscle parameters
- Tez No: 948769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, sağlıklı kadınlarda video bazlı oyun egzersiz programı ile oyun-dışı egzersiz programının, patlayıcı güç, denge, propriyosepsiyon, quadriceps ve hamstring izokinetik kas parametreleri üzerindeki etkilerini incelemekti. 45 kadın (20,07±1,54), video bazlı oyun egzersiz grubu (Grup I), oyun-dışı egzersiz grubu (Grup II) ve kontrol grubuna (Grup III) randomize edildi. Gruplar, çalışmanın başlangıcında ve altıncı haftanın sonunda değerlendirmeye alındı. Değerlendirmede patlayıcı güç için Vertikal Sıçrama Testi (VST) ve Durarak Uzun Atlama Testi (DUAT), denge için Flamingo Denge Testi (FDT) ve Modifiye Yıldız Denge Testi (MYDT), propriyosepsiyon, quadriceps ve hamstring pik tork (PT), pik tork/vücut ağırlığı (PT/VA) ve total iş (TW) ölçümleri için izokinetik dinamometre kullanıldı. Grupların başlangıç değerleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of video-based game exercise program and non-game exercise program on explosive power, balance, propriyoception, quadriceps and hamstring isokinetic muscle parameters in healthy women. 45 women (20.07±1.54) were randomized into a video-based game exercise group (Group I), a non-game exercise group (Group II) and a control group (Group III). The groups were evaluated at the beginning of the study and at the end of the sixth week. Vertical Jump Test (VJT) and Standing Long Jump Test (SLJT) were used for explosive power, Flamingo Balance Test (FBT) and Modified Star Excursion Balance Test (MSEBT) for balance, isokinetic dynamometer was used for propriyoception, quadriceps and hamstring peak torque (PT), peak torque/body weight (PT/BW) and total work (TW) measurements. Baseline values of the groups were similar (p>0.05).