Çocuklarda hassas cilt sendromu ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of sensitive skin syndrome and affecting factors in children
  1. Tez No: 948774
  2. Yazar: EVİNDAR OKUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Hassas cilt sendromu (SSS), çevresel faktörler ve kimyasal uyaranlara karşı cildin artan hassasiyetiyle karakterize, hoş olmayan duyumların (batma, yanma vb.) ortaya çıkmasıyla tanımlanan bir sendrom olarak bilinmektedir. Literatürde çocuklarda yeterli çalışma yapılmamıştır. Ayrıca SSS hastaların yaşam kalitelerini ciddi seviyede etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı çocuklarda hassas cilt sendromu sıklığını belirlemeye çalışmak, literatür bilgileriyle karşılaştırmak, katkıda bulunabilecek sosyodemografik etkenleri ve diğer çevresel faktörleri değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamızda, Nisan–Ekim 2024 tarihleri arasında, 'Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Çocuk Polikliniği'ne rutin takip için başvuran, altta yatan herhangi kronik hastalığı olmayan sağlıklı çocuklarda hassas cilt sendromu sıklığı ve etkileyen faktörler araştırılmıştır. Araştırma, çocukların çoğu kez temel bakımından sorumlu olan anneleri tarafından doldurulan anketler üzerinden yapılmıştır. Bulgular: Anketimiz dolduran 176 katılımcı annenin %31,8'i yüksekokul mezunuydu. Erkek katılımcı çocuk oranı %53,4 olarak saptanmış olup ortalama yaş 6,1±4,5 yıl olarak saptandı. Katılımcı çocukların %76,7'sinde hassas cilt, %62,5'inde tahrişe eğilimli cilt, %39,2'sinde reaktif cilt saptanmış olup %48,9'unda yüz derisi vücudun diğer bölümlerine göre daha hassas olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Sensitive skin syndrome (SSS) is known as a syndrome characterized by increased skin sensitivity to environmental factors and chemical stimuli, characterized by the emergence of unpleasant sensations (stinging, burning, etc.). There are not enough studies in children in the literature. In addition, SSS seriously affects the quality of life of patients. The aim of this study is to try to determine the frequency of sensitive skin syndrome in children, compare it with literature information, and evaluate sociodemographic factors and other environmental factors that may contribute. Method: Our study investigated the frequency of sensitive skin syndrome in healthy children without any underlying chronic disease who were admitted to the General Pediatric Outpatient Clinic of Dicle University Faculty of Medicine for routine follow-up between April and October 2024. The study was based on questionnaires filled out by the patients' mothers. Results: Of the 176 participating mothers who filled out our survey, 31.8% were college graduates. The proportion of male participant children was determined as 53.4% and the average age was determined as 6.1±4.5 years. Sensitive skin was found in 76.7%, irritation-prone skin in 62.5%, reactive skin in 39.2%, and facial skin was more sensitive than other body parts in 48.9% of the participant children.