The struggle for meaning in dystopian worlds in the light of Albert Camus's existentialism: Analysing rebellion and the absurd in We and Brave New World
Camus'nün varoluşçuluğu ışığında distopik dünyalarda anlam arayışı: We ve Brave New World eserlerinde başkaldırı ve absürdün analizi
- Tez No: 948792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Var olduğundan beri, insanlar yaşamlarında bir anlam aramaktadır. Hayatla bağ kurmanın tabii meyili, insanlara güç ve aidiyet duygusu vermiştir. Ancak bu bağ bozulduğunda, insanların içsel dengesi de sarsılır. Kopernik ve Darwin'in teorileri, insanların evrenin merkezinde olduğu düşüncesini ortadan kaldırarak, kalıcı bir varoluşsal sorgulamanın başlamasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca tarih boyunca gerçekleşen çeşitli sosyal ve politik olaylar, karışıklık, umutsuzluk ve kopukluk duygularını derinleştirmiştir. Bu nedenle, varoluşçuluk 19. yüzyıl felsefi akımı olarak sınıflandırılsa da insanın anlam arayışı çok daha eskilere dayandığı ileri sürülebilir. Varoluşçu düşüncenin öncü isimlerinden Albert Camus, esneklik ve kişisel seçimlere dayanan özgün bir yaşam biçimi üzerinde durur. Camus özellikle absürt ve başkaldıran insan kavramlarıyla bilinir. Başkaldırı, yaşamın anlamsızlığını farkındalık, sağlamlık ve özgünlük ile alarak absürt duruma karşı güçlü bir duruş sergilerken; absürt, insanın anlam bulma arzusu ile evrenin kayıtsız doğası arasındaki çelişkiyi anlatır.Distopyalar, uzak geleceğe dair hayal edilen biçimlerdir ve çoğunlukla satır aralarında tehlikeye dikkat çeken bir ton vardır. Daha önce tarihte de görüldüğü gibi, gelecekteki iktidar yönetimleri, öngörülen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yansıra, ütopyalardan çok bir kâbus haline dönüşme eğilimi göstermektedir. Zamyatin'in We ve Huxley'nin Brave New World isimli kitaplarında, okuyucular bilimsel ve teknolojik olarak gelişmiş totaliter rejimlerin birey üzerindeki yıkıcı etkilerine şahit olurlar. Distopya rejimleri, bireyselliği, karar verme özgürlüğünü ve duygusal derinliği yok ederek, bireylerin toplumdaki rollerini sorgulamalarını, değişiklik taleplerini ve özgün bir şekilde yaşamalarını engeller. Bu çalışmanın amacı, söz konusu eserlerde Albert Camus'nün absürt ve başkaldırı kavramları ışığında, sürekli bir dürtüsü olarak insanın anlam arayışını distopik dünyalarda analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human existence, people have sought meaning in their lives. The natural tendency to form a bond with life has given individuals a sense of strength and belonging. However, when this bond is disrupted, their inner stability is shaken. The theories of Copernicus and Charles Darwin contributed to this disruption, as they displaced the idea of humans being at the center of the universe, prompting existential questioning. Various social and political crises throughout history have also deepened feelings of disorder, hopelessness, and disconnection. Although existentialism is classified as a 19th century philosophy, the human search for meaning dates back much further. Albert Camus, a pioneering figure in existential thought, emphasized resilience and authentic living based on personal choice. He is especially known for his concepts of the absurd and revolt. The absurd describes the conflict between the human desire for meaning and the indifferent nature of the universe, while revolt represents a response to this condition; an acceptance of life's meaninglessness, paired with awareness, strength, and authenticity.Dystopias represent imagined versions of the far future and often carry a warning tone. Alongside anticipated scientific and technological advancements, future regimes show a tendency to become nightmares rather than utopias, as history has demonstrated. In Yevgeny Zamyatin's We and Aldous Huxley's Brave New World, readers witness the destructive nature advanced totalitarian regimes and their impact on human nature. This study analyzes the persistent human urge to search for meaning in dystopian worlds through the lens of Camus's concepts of the absurd and rebellion.