The effect of young learners II course on the self-efficacy levels of 3rd grade ELT department students: A study in a state university
Young learners II dersinin 3. sınıf ELT bölümü öğrencilerinin öz-yeterlilik düzeyleri üzerindeki etkisi: Bir devlet üniversitesinde yapılan bir araştırma
  1. Tez No: 948798
  2. Yazar: GÜLER EKİNCİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarının“Young Learners II”dersine ilişkin öz yeterlik inançlarının gelişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Öz yeterlik, kişilerin kendi yapabileceklerine olan inançlarıdır ve bu inançlar, elde edilen performansları doğrudan etkileyebilir. Çalışmada, 25 öğretmen adayının öz yeterlik düzeylerindeki değişimler, Chiang tarafından geliştirilen öz yeterlik anketi aracılığıyla ölçülmüştür. Bu anket, dersin başlangıcında ve sonunda uygulanmıştır. Çalışmanın önemi, yabancı dil öğretiminde öz yeterlik kavramının yerini vurgulaması ve eğitim politikalarının şekillendirilmesine katkı sağlamasıdır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve SPSS yazılımı kullanılarak istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel bulguları,“Young Learners II”dersinin öğretmen adaylarının öz yeterlik düzeylerinde anlamlı bir artış sağladığını göstermektedir. Ön test ortalaması 2.9416 iken, son test ortalaması 3.0704“e yükselmiş ve bu artış, bağımlı örneklem t-testi sonuçlarına göre anlamlı bulunmuştur (p = 0.0139). Ayrıca, korelasyon katsayısı (r = 0.443), öz yeterlik düzeylerindeki artışın ders süresince uygulanan pedagojik etkinlikler ve geri bildirim süreçleriyle doğru orantılı olduğunu göstermektedir. Özellikle mikro öğretim uygulamaları ve geri bildirim süreçleri, öz yeterlik düzeylerindeki artışın en önemli unsurları olarak belirlenmiştir. Bu bulgular, ”Young Learners II“ dersinin öğretmen adaylarının mesleki yeterlilik algılarını olumlu yönde geliştirdiğini açıkça göstermektedir. Nicel analiz sonuçları, dersin öğretmen adaylarının öz yeterlik düzeylerini anlamlı bir şekilde artırdığını ve dersin başlangıcı ile sonu arasında ölçülen değerler arasında önemli farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Dersin, katılımcıların öz yeterlik inançlarını olumlu yönde geliştirdiği belirlenmiştir. Nitel analiz kapsamında, Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü”nde ders veren üç akademisyen ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde, ders sürecine ilişkin deneyimleri ve değerlendirmeleri alınmıştır. Akademisyenler, öğretmen adaylarının öz yeterlik düzeylerini artırmak amacıyla uygulanan etkinliklerin etkili olduğunu ve öğretmen adaylarının dil öğretim becerilerinde gelişim sağladıklarını belirtmişlerdir. Çalışmanın sonuçları,“Young Learners II”dersinin öğretmen adaylarının öz yeterlik düzeylerinde olumlu bir değişim yarattığını göstermektedir. Özellikle dersin başından sonuna kadar geçen süreçte, öğrencilerin kendilerine olan güvenlerinin arttığı ve ders sürecinde uygulanan etkinliklerin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, dil öğretimi programlarının daha etkili hale getirilmesi amacıyla stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca çalışma, öz yeterlik kavramının yabancı dil öğretimi süreçlerindeki rolünü daha iyi anlamaya yönelik kapsamlı bir literatür incelemesi ve pedagojik değerlendirmeler sunmaktadır. Bu bulgular, yabancı dil öğretiminde öğretmen adaylarının mesleki yeterliliklerini geliştirmek için uygulanan yöntem ve tekniklerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the development of self-efficacy beliefs of pre-service teachers towards the 'Young Learners II' course. Belief of individuals related to their own competence pertains to self-efficacy (SE). These beliefs can directly affect personal performance. The researcher has observed the change in the self-efficacy levels of 25 pre-service teachers. The measurements are made through a questionnaire developed by Chiang and applied at the beginning and end of the course. The study is significant since it reveals what kind of a role self-efficacy has in foreign language (FL) teaching. It is also valuable in terms of contributing to educational policies. This research has a mixed method approach. For the quantitative method, statistical data is analyzed by SPSS application. The results show that the“Young Learners II”course has provided a significant increase in self-efficacy levels. The mean levels have been 2.94 in the pre-test and 3.07 in the post-test. The dependent sample t-test has proved that this difference is significant (p = 0.0139). In addition, the obtained correlation coefficient (r = 0.443) has revealed that the increase is related to in-class activities and the feedback given. Microteaching practices and feedback have been the main sources of this development. The findings have clearly showed that the course has positively affected the perception of professional competence. The values measured in the beginning and at the end of the course have been significantly different. The self-efficacy beliefs of the participants have developed positively during this process. In addition, three academicians have been interviewed during the qualitative data collection phase. These people are experts at Gazi University teaching at the Department of English Language Education. The academicians have stated that the activities carried out have increased the self-efficacy levels of the prospective teachers. They have also emphasized that the candidates' language teaching skills have also improved. The findings obtained confirm the positive effects of the course. In particular, a significant increase has been observed in the students' self-confidence throughout the process. The activities and pedagogical approaches implemented have contributed to this development. The research provides in-depth information about the importance of self-efficacy in FL teaching. It also paves the way for the development of suggestions for making the teaching programs more effective. Consequently, the methods and techniques in the professional development of prospective teachers have proven to be highly effective.