Central Asian Union: Learning from the EU and the role of Central Asian Economic Cooperation (CAEC)
Orta Asya Birliği: Avrupa Birliği'nden çıkarılan dersler ve Orta Asya Ekonomik İşbirliği'nin (CAEC) Rolü
  1. Tez No: 948821
  2. Yazar: MADINA AKBAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez, Orta Asya'da bölgesel entegrasyon süreçlerinin ilerletilmesi için fırsatları Avrupa Birliği (AB) deneyiminden ayırarak karşılaştırmalı bir çalışma yapmakta, ancak bölgenin kendine özgü tarihi, jeopolitik ve yerel faktörlerini de göz önünde bulundurmaktadır. Kapsamlı belgesel araştırma, vaka çalışmaları ve uzman mülakatlarına dayanan araştırma, Orta Asya Birliği (CAU) işbirliğini ilerletmek için AB modelinden alınabilecek ve bölgeye özgü ekonomik ve siyasi zorlukları göz önünde bulunduracak bir dizi ilkeyi analiz etmektedir. Çalışma, AB şablonunun toptan kopyalanmasının ne gerçekçi ne de arzu edilir olmasına rağmen, bazı aktarılabilir ilkelerin Orta Asya entegrasyon çabalarına rehberlik etmek için yararlı bir çerçeve olarak hizmet edebileceği sonucuna varmaktadır. Bunlar esnek entegrasyon mekanizmaları, kültürel açıdan uygun kurumsal çerçeveler ve işbirliği alanlarının aşamalı olarak genişletilmesinden oluşmaktadır. Orta Asya ülkeleri tarafından yakın zamanda üstlenilen girişimler, özellikle Orta Asya - 2040 konseptinin oluşturulması ve Orta Asya Liderleri İstişare Toplantıları, bu ülkeler arasındaki işbirliğini güçlendirmek için artan bir siyasi iradeye işaret etmektedir. Ancak başarı, rekabet halindeki ulusal önceliklerin, dış güç dinamiklerinin ve kurumsal kapasite sınırlarının dikkatli bir şekilde yönetilmesine bağlıdır. Bu çalışma, Batı dışı ortamlarda bölgesel entegrasyona ilişkin daha iyi bir teorik anlayış geliştirmekte ve Orta Asya'da bölgesel işbirliğini ilerletmek isteyen politika yapıcılar için pratik bilgiler sunmaktadır. Çalışma, bölgesel entegrasyon sürecinin uyarlanmış AB modelleri ile yerel olarak geliştirilmiş ve yüksek değer verilen entegrasyon mekanizmalarını bir araya getiren hibrit bir modelin Orta Asya bölgesel entegrasyonu için en uygun yol olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis does a comparison study of the opportunities for further regional integration processes in Central Asia by distinguishing them from the European Union (EU) experience, but considers the specific historical, geopolitical and domestic factors of the region. Based on extensive documentary research, case studies, and expert interviews, the research analyzes a range of principles that could be drawn from the EU model and would bear in mind economic and political challenges specific to the region to advance Central Asian Union (CAU) cooperation. The study concludes that although wholesale replication of the EU template is neither realistic nor to be desired, some transferable principles could serve as a useful framework for guiding the Central Asian integration effort. These comprise flexible integration mechanisms, culturally relevant institutional frameworks, and progressive expansion of areas of cooperation. Recent initiatives undertaken by the Central Asian nations, notably the establishment of the Central Asia - 2040 concept and Consultative Meetings of Central Asian Leaders would indicate an increased political will to bolster cooperation between these countries. But success depends on careful management of competing national priorities, external power dynamics, and limits on institutional capacity. This study develops a better theoretical understanding of regional integration in non-Western settings and offers practical insights for policymakers who seek to further regional cooperation in Central Asia. The study indicates that a hybrid model which brings together adapted EU models of the regional integration process and locally developed and highly valued integration mechanisms is the most suitable course for Central Asian regional integration.