A quantile panel type analysis of the relationship between the EU-ETS and disaggregated inflation in the eurozone
Euro Bölgesi'nde EUETS ile ayrıştırılmış enflasyon arasındaki ilişkinin kantil panel tipi analizi
- Tez No: 948834
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. GODWIN OLUSEYE OLASEHINDE WILLIAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği Emisyon Ticareti Sistemi'nin (EU-ETS) Avro Bölgesi'ndeki parçalı enflasyonist etkilerini kantil panel nedensellik yaklaşımı kullanarak araştırmaktadır. EU-ETS,“Fit-for-55”stratejisi gibi girişimler kapsamında giderek artan bir öneme sahip olup, AB'nin iklim politikası çerçevesinde merkezi bir sütun hâline gelmiş olsa da, farklı sektörlerde neden olduğu enflasyonist dinamikler yeterince anlaşılmamıştır. Çalışma, karbon fiyatlandırmasının gıda, enerji, çekirdek ve manşet enflasyonları ile üretici fiyat endeksi gibi başlıca enflasyon göstergeleri üzerindeki heterojen etkilerini yirmi Avro Bölgesi ülkesinde 2005-2020 döneminde değerlendirerek bu boşluğu doldurmaktadır. Ortalama etkilerle sınırlı geleneksel ekonometrik tahminlerle karşılaştırıldığında, bu çalışmada kullanılan kantil panel tahmini, AB-ETS fiyat davranışı ile sektörel enflasyon arasındaki dağılıma ilişkin bilgileri ve simetrik olmayan nedensel bağlantıları daha geniş bir perspektifle yakalamaktadır. Bulgular, AB-ETS tarafından yönlendirilen fiyat sinyallerinin istatistiksel olarak anlamlı ve heteroskedastik etkilere sahip olduğunu, nicel etkilerin çoğunlukla enflasyon ölçümlerinin üst ve alt kantilleri arasında değiştiğini göstermektedir. Enerji ve imalat fiyatlarında güçlü enflasyonist baskılar gözlemlenirken, manşet enflasyonda orta düzeyde, çekirdek enflasyonda ise daha sınırlı tepkiler tespit edilmiştir. Bu örtük nedensellik, çevresel hedeflerin makroekonomik istikrarla uyumlu şekilde korunabilmesi için bağlama duyarlı farklılaştırılmış politika tasarımı gerekliliğini vurgulamaktadır. Araştırma, çevre ekonomisi ve enflasyon teorisinin ilkelerini birleşik bir ampirik çerçevede bir araya getirerek literatüre katkı sunmakta; ortak para birimi alanında fiyat istikrarını korurken, yoksul kesimleri yeşil geçiş politikalarının olumsuz dağılımsal etkilerine karşı korumaya yönelik politika yapıcılara pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the disaggregated inflationary effects of the European Union Emissions Trading System (EU-ETS) within the Eurozone using a quantile panel causality approach. While the EU-ETS has emerged as a central pillar in the EU's climate policy framework, with increasing relevance under initiatives such as the 'Fit-for-55' strategy, the inflationary dynamics it induces across different sectors remain insufficiently understood. The study fills this gap by evaluating the heterogeneously varying impacts of carbon pricing on principal inflation indicators namely food inflation, energy inflation, core inflation, headline inflation, and producer price index on twenty Eurozone countries over the period from 2005 to 2020. Compared to traditional econometric estimations that are confined to average effects, quantile panel estimation employed here captures distributional information and non-symmetric causal links between EU-ETS price behavior and sectoral inflation with a broader perspective. The findings indicate that EU-ETS-driven price signals have statistically significant and heteroscedastic effects, with quantitative effects predominantly varying across the upper and lower quantiles of inflation measures, with steep inflationary pressures within energy and manufacturing prices, moderate effects on headline inflation, and subdued responses in core inflation. This implicit causality underscores the role of context-differentiated policy design to preserve environmental goals in macroeconomic stability. The research adds to the existing literature by combining the principles of environmental economics and inflation theory into a unified empirical framework. The research provides policymakers with practical recommendations to cushion the poor against the negative distributional impacts of green transition policies while maintaining price stability in the common currency area.