A conversation analytic study on collaborative accomplishment of L2 peer feedback in video-mediated interactions
Video aracılı etkileşimde yabancı dilde akran geri bildirimin işbirlikçi gerçekleştirilmesi üzerine bir konuşma çözümlemesi çalışması
- Tez No: 948833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER CAN DAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Yabancı dilde etkileşimsel yetiyi (L2 IC) geliştirmeyi hedefleyen akran geri bildirim etkileşimi mikro-analitik boyutta daha önce incelenmemiştir. Bu çalışma, yabancı dil öğrenenlerin eşli ve grup etkileşimsel görev performansına dair akranlarına geri bildirim sağladığı çalışma grubu etkileşimini incelemektedir. Bu çalışma, çokkipli Konuşma Çözümlemesi (multimodal CA) yönteminin veri-güdümlü, katılımcı-odaklı ve tabandan-yukarı işlemlemeye dayanan analitik yaklaşımıyla akran etkileşiminin dinamiklerini dizisel bakışla ele alır. Yaklaşık 20 saatten oluşan ekran tabanlı kayıtların incelenmesi sonucu, akranların minimal olmayan art-genişletme dizileri (non-minimal expansion) ya da takip eylemleri (follow-up contributions) olarak bilinen dizisel kaynakla birbirlerinin geri bildirim söz sıralarını genişlettiği ve daha fazla söz dizisi için alan oluşturduğu kaydedilmiştir. Minimal olmayan art-genişletme dizileri sekiz farklı şekilde gerçekleştirilir: Gerekçeleme, yeniden tasarlama, karşı öneri geliştirme, açıklama/teyit talep etme, teklif/öneri sunma, düzeltme, örneklendirme ve bağlılık kurma. Takip eylemleri aracılığıyla katılımcılar mevcut konuşmacıyı değiştirir, hemen önceki geri bildirim söz sırasıyla dizisel bağlantıda yeni bir söz sırası üretir ve sonraki sosyal eylem için ilgili bağlam yaratır, interaktif dinleme ve anlama davranışı gösterir, öğrenme fırsatları yaratır ve karşıt öneri geliştirmekten açıklamaya kadar çeşitli sosyal eylemler gerçekleştirir. Takip eylemleri akran tepkisine göre bir önceki geri bildirimi kurumsal hedeflerle uyumlu hale getirmek, kendilerini daha çok veya az bilgili olarak konumlandırmak, geri bildirimin kabulünü kovalamak, katılımcılar arasında öznelerarasılığı ve prososyal ilişkileri sürdürmek için alan yaratır. Bulgular, takip dizilerinin açıklama, düzeltme, önerme, itibar koruma gibi çeşitli eylemlerin gerçekleştirilmesindeki rolünü ve minimal olmayan art-genişletme söz sıralarının yabancı dilde etkileşimsel yetinin temel parçası olduğunu gösterir. Çalışma, odak fenomeninin özellikle yabancı dilde sözlü yeterlik sınavına hazırlık bağlamına yönelik pratik yansımalarını tartışır.
Özet (Çeviri)
A micro-level analysis of second/foreign/additional language (L2) peer feedback interaction specifically aimed at improving interactional abilities is lacking. This study examines video-mediated study group interaction, in and through which L2 learners collaboratively provide feedback on peers' performance of paired/group oral tasks. Bringing in the methodological power of multimodal Conversation Analysis (CA), this study analyzes the sequences of peer feedback interaction and documents its interactional dynamics in an L2 study group environment that brings together geographically dispersed learners with the affordances of a videoconferencing platform. Based on approximately 20 hours of screen-recorded data, the analysis reveals that follow-up contributions serve to extend each other's feedback turns, simultaneously generating space for further turns in the multiparty setting of feedback talk. Those contributions are realized through eight interactional practices: (a) Accounting, (b) reformulating, (c) counterclaiming, (d) advising/proposing, (e) clarification/confirmation seeking (f) correcting, (g) exemplifying, (h) affiliation building. It is through such follow-up contributions that the participants change speakership, construct feedback turns developing just-prior turns-at-talk, display interactive listenership and understanding, achieve a wide range of social actions, from resisting to clarifying. They also allow the participants to attend to the local interactional circumstances created by recipient response, tailor feedback to the institutional goals of the focal setting, position themselves as more knowledgeable or less knowledgeable, establish pro-social relationships and secure intersubjectivity among the participants. The study also broadens our understanding of L2 Interactional Competence (IC) construct at the micro-level of conduct and discusses the implications of the focal phenomenon for oral assessment preparation settings.