Territorial disputes between Kyrgyzstan and Tajikistan: Implications for regional stability
Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki toprak anlaşmaları: Bölgesel istikrara ilişkin sonuçlar
- Tez No: 948860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki çözülememiş sınır belirleme sorunları etrafında dönen toprak anlaşmazlığı, Orta Asya'daki en kalıcı ve karmaşık çatışmalardan biri olmaya devam ediyor. Sovyetler Birliği'nin ulusal sınırlandırma politikalarında kök salan çatışma, esas olarak yoğun nüfuslu ve etnik açıdan çeşitli Fergana Vadisi'ndeki doğal kaynaklar, özellikle su ve otlaklar için rekabet etrafında dönüyor. Özellikle tartışmalı Vorukh eksklavında net sınırların olmaması, Kırgız ve Tacik toplulukları arasında sık sık çatışmalara yol açarak ikili ilişkileri daha da zorluyor. Çatışma, bölgenin oynaklığına katkıda bulunan kaynak kıtlığı, etnik gerginlikler ve tarihi şikayetler tarafından yönlendiriliyor. Bu tez, Kırgız-Tacik anlaşmazlığının tarihsel bağlamının derinlemesine bir analizini sunuyor, kökenlerini Sovyet dönemi politikalarına dayandırıyor ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasının yerel gerginlikleri nasıl şiddetlendirdiğini araştırıyor. Ayrıca, çatışmanın Orta Asya'daki bölgesel istikrar üzerindeki etkisini inceleyerek, yerel, bölgesel ve uluslararası aktörlerin gerginlikleri azaltma veya yoğunlaştırmada oynadıkları rolleri vurgulamaktadır. Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dahil olmak üzere uluslararası örgütler arabuluculuk girişiminde bulunmuşlardır, ancak çabaları yerel etnik ve kaynak temelli anlaşmazlıkların karmaşıklığı nedeniyle büyük ölçüde yetersiz kalmıştır. Çatışma yönetimi teorilerinin incelenmesi ve diğer Sovyet sonrası devletlerden ve küresel toprak anlaşmazlıklarından karşılaştırmalı vaka çalışmaları yoluyla araştırma, uzun vadeli barışı teşvik etmeyi amaçlayan politika önerileri sunmaktadır. Bunlara güven oluşturma önlemleri, sürdürülebilir kaynak paylaşım çerçeveleri ve gelişmiş diplomatik angajman dahildir. Çalışma, anlaşmazlığın hem jeopolitik hem de sosyo-ekonomik boyutlarını ele alarak, Kırgız-Tacik çatışmasını çözmek ve Orta Asya'da bölgesel istikrarı teşvik etmek için kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The territorial dispute between Kyrgyzstan and Tajikistan, centered around unresolved border demarcation issues, remains one of the most enduring and complex conflicts in Central Asia. Rooted in the Soviet Union's national delimitation policies, the conflict primarily revolves around competition for natural resources, particularly water and pasturelands, in the densely populated and ethnically diverse Ferghana Valley. The lack of clear borders, especially in the contentious Vorukh exclave, has led to frequent clashes between Kyrgyz and Tajik communities, further straining bilateral relations. The conflict is driven by resource scarcity, ethnic tensions, and historical grievances, all of which contribute to the volatility of the region. This thesis provides an in-depth analysis of the historical context of the Kyrgyz-Tajik dispute, tracing its origins to Soviet-era policies and exploring how the dissolution of the Soviet Union exacerbated local tensions. It also examines the impact of the conflict on regional stability in Central Asia, highlighting the roles played by local, regional, and international actors in either mitigating or intensifying the tensions. International organizations, including the United Nations (UN) and the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), have attempted mediation, but their efforts have been largely insufficient due to the complexity of local ethnic and resource-based disputes. Through a review of conflict management theories and comparative case studies from other post-Soviet states and global territorial disputes, the research proposes policy recommendations aimed at fostering long-term peace. These include confidence-building measures, sustainable resource-sharing frameworks, and enhanced diplomatic engagement. By addressing both the geopolitical and socio-economic dimensions of the dispute, the study offers a comprehensive framework for resolving the Kyrgyz-Tajik conflict and promoting regional stability in Central Asia.