Çeşitli kaynaklardan probiyotik mikroorganizmaların izolasyonu, identifikasyonu ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Isolation, identification and determination of antimicrobial activities of probiotic microorganisms from various sources
  1. Tez No: 948862
  2. Yazar: MANAR İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜYE DUDU GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Probiyotikler sağlık üzerinde olumlu etkileri olan ve sindirim sistemini düzenleyen canlı mikroorganizmalardır. Laktik asit bakterileri, en önemli probiyotik mikroorganizmalar arasında yer almakta olup bağırsak sağlının iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu bakteriler farklı konsantrasyonlarda asit, safra ve fenol gibi stresli koşullara direnç gösterebilmesi ve çeşitli metabolitleri üretebilmeleri nedeniyle probiyotik mikroorganizma olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı; hurma, kuru incir, kayısı, yoğurt, sirke ve turşu gibi çeşitli gıda maddelerinde bulunan probiyotik mikroorganizmaların izole edilmesi, tanımlanması ve bazı probiyotik özelliklerinin belirlenmesidir. İzolasyon için MRS (De Man, Rogosa ve Sharpe) agar ve broth besiyerleri kullanılmıştır. Örnekler, 37 °C'de 24-48 saat inkübe edilerek farklı morfolojilere sahip koloniler seçilmiş ve saf kültürler elde edilmiştir. Toplamda 10 izolat saf kültür olarak elde edilmiş, bu izolatların probiyotik özellikleri incelenmiş ve probiyotik özelliklere sahip olanların moleküler yöntemlerle identifikasyonu yapılmıştır. Sonuç olarak, 10 izolat içinde bir tanesi gram negatif diğer dokuz tanesi gram pozitif olarak saptanmıştır. Katalaz testi sonuçlarına göre, 10 izolatın sekizinin katalaz pozitif ve iki tanesinin de katalaz negatif olduğu tespit edilmiştir. Gram pozitif ve katalaz negatif olan izolat 3 ve 6'nın moleküler yöntemlerle tanımlaması yapılmış ve bu izolatların probiyotik özelliklerinin belirlenmesi için asit toleransı, safra ve fenol toleransı, hemolitik aktivite, antibiyotik duyarlılığı ile antimikrobiyal aktivite testleri yapılmıştır. Asit toleransı testi sonuçlarına göre izolatlar pH 3 koşullarında üreme göstermiştir. Safra tuzu toleransı testinde her iki izolat da yüksek konsantrasyonlara karşı güçlü bir direnç sergilemiştir. İzolat 3 artan fenol konsantrasyonlarına karşı kararlı bir üreme profili sergileyerek dirençli bir yapı ortaya koymuştur. Antibiyotik duyarlılık testlerinin sonucunda izolat 3'ün gentamisine karşı orta düzeyde duyarlılık gösterdiği, izolat 6'nın ise dirençli olduğu; her iki izolatın da vankomisine karşı dirençli olduğu belirlenmiştir. Her iki izolat da eritrositleri parçalama yeteneğine sahip olmayıp hemolitik aktivite göstermemiştir. Çalışmada kullanılan izolatların antimikrobiyal aktivite sergilemediği gözlemlenmiştir. Moleküler tanımlama sonucunda izolat 3 ve 6 sırasıyla Leuconostoc mesenteroides ve Lactobacillus paracasei olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Probiotics are live microorganisms that exert beneficial effects on health and help regulate the digestive system. Lactic acid bacteria, among the most prominent probiotic microorganisms, play a crucial role in improving gut health. Due to their ability to withstand stressful conditions such as varying concentrations of acid, bile, and phenol, and their capacity to produce various metabolites, these bacteria are considered potential probiotics. This study aimed to isolate, identify, and characterize certain probiotic properties of microorganisms found in various food sources, including dates, dried figs, apricots, yogurt, vinegar, and pickles. MRS (De Man, Rogosa, and Sharpe) agar and broth media were used for isolation. The samples were incubated at 37 °C for 24–48 hours, and colonies with different morphologies were selected to obtain pure cultures. A total of 10 isolates were purified, their probiotic characteristics were examined, and those with probiotic potential were identified by molecular methods. Among the 10 isolates, one was found to be Gram-negative, while the remaining nine were Gram-positive. According to the catalase test results, eight isolates were catalase-positive and two were catalase-negative. Isolates 3 and 6, both Gram-positive and catalase-negative, were identified by molecular methods. To assess their probiotic potential, acid tolerance, bile and phenol tolerance, hemolytic activity, antibiotic susceptibility, and antimicrobial activity tests were conducted. The acid tolerance test revealed that both isolates could grow at pH 3. In the bile salt tolerance test, both showed strong resistance to high concentrations. Isolate 3 exhibited a stable growth profile against increasing phenol concentrations, indicating high tolerance. Antibiotic susceptibility tests showed that isolate 3 was moderately sensitive to gentamicin while isolate 6 was resistant; both isolates were resistant to vancomycin. Neither isolate demonstrated hemolytic activity, indicating no ability to lyse erythrocytes. No antimicrobial activity was observed for either isolate. Based on molecular identification, isolates 3 and 6 were identified as Leuconostoc mesenteroides and Lactobacillus paracasei, respectively.