Farklı 3 boyutlu yazıcı sistemleri kullanılarak üretilen oklüzal splint materyallerinde üretim açısının mikrobiyal adezyona etkisi
The effect of build angle on microbial adhesion in occlusal splint materials produced using different 3D printer systems
- Tez No: 948904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN POLAT SAĞSÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ORHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı üretim teknolojisine sahip 3 boyutlu yazıcılar ile 0°, 30°, 45°, 60° ve 90° üretim açılarında hazırlanan oklüzal splint materyallerinde Candida albicans ve Streptococcus mutans adezyonunu değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma için 10×2 mm boyutlarında disk şeklinde örnekler SLA, DLP ve LCD üretim tekniği kullanılarak 0°, 30°, 45°, 60° ve 90° üretim açılarında, oklüzal splint üretiminde kullanılan reçine ile üretildi. Kontrol grubu örnekleri, ısı ile polimerize olan akrilikten, basınç ile kalıplama tekniği kullanılarak üretildi. Örnekler otoklav cihazında steril edildi ve 24 saat yapay tükürükte bekletildi. Mikrobiyolojik testler için C. albicans ATCC 10231 TM ve S. mutans ATCC 25175 TM suşları kullanıldı. Numuneler 37oC'de 2 saat C. albicans ve S. mutans ile inkübe edildikten sonra materyal yüzeyine tutunamayan maya ve bakterileri uzaklaştırılmak için üçer kez steril serum fizyolojik ile yıkandı, ardından 37 oC'de 24 saat inkübasyona bırakıldı. Tutulumu değerlendirmek için optik yoğunluk ölçümü ve petri sayımı yapıldı. Çalışmadan elde edilen veriler Shapiro Wilk, Levene testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis ve Bonferroni testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Petri sayımı analizi sonrası SLA, DLP, LCD yazıcılarının üretim açılarında C. albicans ve S. mutans adezyon miktarı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). SLA ile DLP yazıcının üretim açıları arasında C.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the adhesion of Candida albicans and Streptococcus mutans on occlusal splint materials prepared at 0°, 30°, 45°, 60°, and 90° printing angles using 3D printers with different manufacturing technologies. Material and method: For this study, disk-shaped samples measuring 10×2 mm were produced using SLA, DLP, and LCD manufacturing techniques at production angles of 0°, 30°, 45°, 60°, and 90°, with a resin commonly used in occlusal splint fabrication. The control group samples were made from heat-polymerized acrylic using the compression molding technique. The samples were sterilized in an autoclave and stored in artificial saliva for 24 hours. For microbiological tests, the strains C. albicans ATCC 10231 TM and S. mutans ATCC 25175 TM were used. After incubating the samples with C. albicans and S. mutans at 37°C for 2 hours, they were washed three times with sterile saline to remove yeast and bacteria not adhered to the material surface, and then incubated at 37°C for 24 hours. To evaluate adhesion, optical density measurement and petri dish counting were performed. The data obtained from the study were statistically analyzed using the Shapiro-Wilk test, Levene's test, ANOVA, Kruskal-Wallis, and Bonferroni tests. Results: After the Petri count analysis, no statistically significant difference was found in the amount of C. albicans and S. mutans adhesion among the manufacturing angles of SLA, DLP, and LCD printers (p>0.05). While there was no statistically significant difference in C.