Bağlantıcılık temelli kişisel öğrenme ağlarının ilkokul öğrencilerinin ikna edici yazma becerisine etkisi
The effect of connectivist based personal learning network on primary school students' persuasive writing skills
- Tez No: 948907
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE DİLEK BOYACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu araştırma bağlantıcılık temelli kişisel öğrenme ağı etkinliklerinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin ikna edici yazma becerilerine yönelik etkisini belirlemek ve yazma süreçlerinde oluşturdukları kişisel öğrenme ağlarını nasıl anlamlandırdıklarını betimlemek amacıyla sıralı açıklayıcı karma yöntem olarak tasarlanmıştır. Nicel boyutu deneysel desen, nitel boyutu ise betimsel fenomenoloji olarak tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu 39 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda katılımcıların belirlenmesinde ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Nicel boyutundaki veriler“İkna Edici Yazma Rubriği”kullanılarak, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Nicel veriler“Mann Whitney U”testinden, nitel boyutundaki verilerde ise fenomenolojik analizden yararlanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda öğrencilerin son test ikna edici yazma puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bulgularına göre ağ bağlantılı ikna edici yazma“bağlantı kurma, katkı-katılım, örüntü tanıma, anlam oluşturma ve yansıtma”adımlarından oluşmaktadır. Yapısal bulgular ise kişisel yazar ağı oluşturmada grup kültürüne ilişkin faktörlerin etkili olduğu göstermektedir. Deneyimin özü“daha görünür olan yazar bağlantı düğümlerinin sürekli çevresini büyütmesi”olarak betimlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a sequential explanatory mixed method to determine the effects of connectivist based personal learning network on the 4th grade primary school students' persuasive writing skills and to describe how they make sense of personal learning network. The study group of the research, whose quantitative dimension was designed as experimental and the qualitative dimension as descriptive phenomenology, consisted of 39 students. Criterion sampling was used in the qualitative dimension of the research. Quantitative data were collected through“Persuasive Writing Rubric, qualitative data were collected through semi-structured interviews. Quantitative data were analyzed using the Mann Whitney U test, qualitative data were analyzed using phenomenological analysis.According to the findings, it was determined that there was a significant difference between the students' post-test persuasive writing scores in favor of the experimental group. In the qualitative dimension of the research consist of the steps of networked persuasive writing as ”connection forming, contribution-involvement, pattern recognition, meaning making and reflection“. The structural findings show that factors group culture are effective in creating students' personal writer network. The essence of the experience is described as ”a constantly changing circle of author nodes that become more visible."