Egzersizde flavonoidler ve serbest radikaller ile ilişkisi
Flavonoids in exercise and relationship with free radicals
- Tez No: 948916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT SARİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Physiology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, egzersizde flavonoidler ve serbest radikaller ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, 8 haftalık, 174-211 g ağırlığında toplamda 28 adet sağlıklı erkek Wistar Albino cinsi rat kullanılmıştır. Ratlar, kontrol (n=7), kara mürver (n=7), egzersiz (n=7) ve kara mürver + egzersiz (n=7) grubu olarak rastgele 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki ratlara herhangi bir müdahale uygulanmazken, egzersiz grubu ve kara mürver + egzersiz grubundaki ratlara, 5 gün boyunca adaptasyon sürecinde 10 m/dk hızında 15 dk boyunca egzersize adaptasyonları sağlanmıştır. Adaptasyon sürecinin ardından, 3 hafta boyunca haftada 5 gün, 20 m/dk hızında ve 30 dk boyunca treadmill egzersiz protokolü uygulanarak oksidatif stres indüklenmiş ve kara mürver grubunda bulunan ratlara kara mürver takviyesi, 400 mg/kg/gün dozunda, 3 hafta boyunca intragastrik gavaj yöntemiyle uygulanmıştır. Toplamda 28 gün süren araştırmanın sonunda, tüm hayvanlar genel anestezi altında enjektör yardımıyla intrakardiyak yöntem kullanılarak sakrifiye edilmiş ve kan örnekleri toplanmıştır. Alınan kan örneklerinin Glutatyon (GSH), Katalaz (CAT), İleri Oksidasyon Protein Ürünleri (AOPP) ve Malondialdehit (MDA) biyokimyasal analizleri, ELISA yöntemiyle kit prosedürlerine uygun bir şekilde çalışılmıştır. Verilerin analizinde R Studio programı kullanılmış ve p0,05), GSH düzeylerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between flavonoids and free radicals in exercise. In the study, a total of 28 male Wistar Albino rats, weighing 174-211 g and aged 8 weeks, were used. The rats were randomly divided into 4 groups: control (n=7), black elderberry (Sambucus nigra L.) (n=7), exercise (n=7), and black elderberry + exercise (n=7). No intervention was applied to the rats in the control group, while the rats in the exercise and black elderberry + exercise groups underwent a 5 day adaptation period with a 15 minute exercise at a speed of 10 m/min. After the adaptation period, oxidative stress was induced by applying a treadmill exercise protocol at a speed of 20 m/min for 30 minutes, 5 days a week, for 3 weeks. Black elderberry supplementation was administered at a dose of 400 mg/kg/day to the rats in the black elderberry group via intragastric gavage for 3 weeks. At the end of the 28 day study, all animals were sacrificed under general anesthesia using an intraj cardiac method with a syringe, and blood samples were collected. The biochemical analyses of Glutathione (GSH), Catalase (CAT), Advanced Oxidation Protein Products (AOPP), and Malondialdehyde (MDA) in the collected blood samples were performed using the ELISA method in accordance with the kit procedures. Data analysis was conducted using the R Studio program, and p0.05), whereas a significant difference was observed in GSH levels.