Futbol taraftarlarının topluluk algısı ve seyretme güdüleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between football fans' community perception and their motivation to watch
  1. Tez No: 948971
  2. Yazar: BUSE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol taraftarlarının topluluk algısı ve seyretme güdüleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın yönteminde, nicel araştırma modellerinden genel tarama modelinin kapsadığı betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen Passolig kart sahibi 18 yaş ve üzeri futbol taraftarlarından, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 57'si kadın, 298'i erkek olmak üzere toplamda 355 spor taraftarından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile“Spor Taraftarlarında Sosyal Sermaye Tutum Ölçeği”ve“Spor Seyircisi İçin İçsel Güdü Ölçeği”kullanılmıştır. Spor Taraftarlarında Sosyal Sermaye Tutum Ölçeği Türkçe geçerlik ve güvenilirlik çalışması mevcut araştırma kapsamında yapılmıştır. Verilerin analizi sürecinde SPSS 25 istatistik paket programı ve AMOS 23 programı kullanılmıştır. Spor taraftarlarında sosyal sermaye tutum ölçeği ve spor seyircisi için içsel güdü alt boyutlarında cinsiyet, futbol branşında sporculuk geçmişi, eğitim durumu ve meslek değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Aynı zamanda spor taraftarları sosyal sermaye tutumları ve spor seyircisi için içsel güdü alt boyutları arasında düşük ve orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bu sonuçlar bireylerin bir spor topluluğunun parçası olduğunda, spor müsabakalarını seyretmek için içsel güdülerinin arttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the sense of community and the spectating motivations of football fans. The study used the descriptive and relational survey model, which was included in the general survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 355 sports fans, 57 women and 298 men, who were 18 years of age or older, held a Passolig card, and voluntarily agreed to participate. Participants were selected through purposive sampling. As data collection tools, a personal information form developed by the researchers, the“Social Capital Attitude Scale for Sports Fans,”and the“Intrinsic Motivation Scale for Sports Spectators”were utilized. The Turkish validity and reliability study of the Social Capital Attitude Scale for Sports Fans was conducted within the scope of the present research. During the data analysis process, SPSS 25 and AMOS 23 statistical software programs were used. Significant differences were found in the sub-dimensions of the social capital attitude scale and intrinsic motivation for sports spectators according to gender, prior athletic experience in football, educational level, and occupation variables. Additionally, low to moderate positive correlations were found between social capital attitudes and intrinsic motivation sub-dimensions. These results revealed that when individuals perceived themselves as part of a sports community, their intrinsic motivation to watch sports competitions increased.