Postmodernizm ve feminizm: Seyla Benhabib fikirleri üzerinden bir inceleme
Postmodernizm and feminism: An analysis through the ideas of Seyla Benhabib
- Tez No: 949075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Postmodernizm kavramı birçok farklı şekilde tanımlanmaktadır. Bazıları, postmodernizmi modernizmin bir devamı olarak görürken, diğerleri onu moderniteden bir kopuş olarak değerlendirmektedir. Bu dönemde farklılık ve çoğulculuk ön plana çıkmaktadır. Postmodern dönemin popüler kavramlarından biri olarak feminizm ise, kadınlar ve erkekler arasında eşit haklar ve fırsatların sağlanmasını savunur. Bununla birlikte, kadın ve erkeklerin farklı özelliklere sahip olduğunu ve bu farklılıkların dikkate alınması gerektiğini de ifade eder. Postmodern feminizm ise her bir cinsiyetin kendine özgü farklılıklarını vurgulamaktadır. Bu yaklaşım, tek bir kadın ya da erkek figürü anlayışına eleştiriler getirerek, evrensellik adı altında dayatılan cinsiyet kalıplarını reddetmektedir. Bu çalışmada, postmodernizm kavramı çerçevesinde feminist yaklaşımın gelişimi ele alınırken, bu iki olgunun tartışmalarına akademik dünyada yer veren Seyla Benhabib'in görüşleri üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır. Seyla Benhabib'in görüşlerinin inceleme konusu yapılma nedeni, bu konuda çalışan diğer düşünürlerden farklı olarak postmodern yaklaşımı; insanın, tarihin ve metafiziğin ölümü olarak gören bakış açısına karşın bu üç kavramı güçlü ve zayıf yönleri bakımından iki ayrı perspektiften ele almasıdır. Benhabib, postmodern feminizmi“huzursuz bir ittifak”olarak nitelendirirken, feministlerin bu güçlü postmodernist tezleri reddedip daha zayıf ve felç edici olmayan yorumları benimsemeleri gerektiğini vurgulamıştır. Benhabib, feminizmin postmodernizmle olan ilişkisine dair olumlu bir tutum sergilememektedir. Bu bağlamda özne meselesi, büyük anlatılar ve rasyonellik gibi konular üzerine yoğunlaşarak, zayıf ve güçlü postmodernist iddialar ile feminist perspektifler arasında diyalog oluşturmaktadır. Ancak bu ilişki, yalnızca stratejik bir dayanışma sunmaktadır. Normatif iddiaların baskısına karşı kurumsal adalet ve politik mücadelelerin yanında, postmodernizmin kuşkucu ve yıkıcı duruşu, yeni bir enerji sağlarken, bu enerji aynı zamanda olumsuz bir etki de yaratabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of postmodernism is defined in many different ways. While some see postmodernism as a continuation of modernism, others see it as a break with modernity. In this period, difference and pluralism come to the fore. Feminism, as one of the popular concepts of the postmodern era, advocates equal rights and opportunities between women and men. However, it also states that women and men have different characteristics and that these differences should be taken into account. Postmodern feminism, on the other hand, emphasizes the unique differences of each gender. This approach criticizes the notion of a single female or male figure and rejects gender stereotypes imposed under the name of universality. In this study, while discussing the development of the feminist approach within the framework of the concept of postmodernism, an evaluation is made through the views of Seyla Benhabib, who gives place to the discussions of these two phenomena in the academic world. The reason why Seyla Benhabib's views are analyzed is that, unlike other thinkers working on this subject, despite her perspective that sees the postmodern approach as the death of human, history and metaphysics, she deals with these three concepts from two different perspectives in terms of their strengths and weaknesses. Benhabib characterizes postmodern feminism as an“uneasy alliance”and emphasizes that feminists should reject these strong postmodernist theses and adopt weaker and less paralyzing interpretations. Benhabib does not have a positive attitude towards feminism's relationship with postmodernism. By focusing on issues such as the subject, grand narratives and rationality, she creates a dialog between weak and strong postmodernist claims and feminist perspectives. This relationship, however, offers only a strategic solidarity. Alongside institutional justice and political struggles against the oppression of normative claims, postmodernism's skeptical and subversive stance provides new energy, but this energy can also have a negative impact.