YKS soru dağılımının coğrafya dersine ve ölçme-değerlendirme uygulamalarına yansımasına yönelik öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri
Students, teachers and parents opinions on the reflection of YKS qestion distribution on geography course and assessment-evaluation practices
- Tez No: 949082
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üniversite sınav sisteminin ve soru sayılarının coğrafya eğitimi ve ölçme değerlendirme uygulamalarına yansıması üzerindeki etkisini öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine dayalı olarak incelemektir. Yöntem: Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseninde betimsel tarama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Erzurum ili üç merkez ilçesinde bulunan MEB'e bağlı devlet okullarında ve özel okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerine katılan coğrafya öğretmenleri, 11. ve 12. sınıf öğrencileri ile ilgili okullarda öğrencileri bulunan veliler olmak üzere toplam 68 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiş ve MAXQDA programı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenler yazılı sınav sorularını hazırlamada YKS etkisi olduğunu, YKS etkisinin okul türüne göre değişeceğini belirtmiştir. Yine öğretmenlerin tamamı YKS coğrafya soru sayılarının yetersiz olduğunu belirtmiş bu durumun öğrenci ilgisini olumsuz etkilediğini dile getirmişlerdir. Öğrenciler üniversite sınavlarında coğrafya sorularının varlığının coğrafya dersine yönelik ilgilerini etkilediği yönünde beyanda bulunmuştur. Ayrıca öğrenciler yazılı sınavlar hazırlanırken YKS dikkate alınmalı şeklinde fikir belirtmiştir. Öğrencilerin yarıdan fazlası, soru sayısı artarsa çalışma süreleri de artacağından YKS coğrafya soru sayısına yeterli demiştir. TYT sınav süresinin uzaması ve YKS'de harita içerikli sorular olmasının derse etkisine hem öğretmenler hem öğrenciler olumlu bakmışlardır. Velilerin tamamına yakını öğrencisinin derse verdiği önemin YKS soru sayısıyla orantılı olduğunu belirtmiştir. Sonuçlar: Her üç görüşme grubundan elde edilen verilere göre YKS coğrafya soru sayısının yetersiz olduğu, bu durumun coğrafya dersine olan ilgiyi olumsuz etkilediği, derse ait konulara verilen önem ve ölçme-değerlendirme sistemlerine yansımanın dahi bu olumsuzluktan etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of the university exam system and the number of questions on the reflection of geography education and assessment and evaluation practices based on the opinions of teachers, students and parents. Method: The research was conducted using the descriptive survey method in the phenomenological design, which is one of the qualitative research methods. The study group of this research consists of a total of 68 people, including geography teachers, 11th and 12th grade students, and parents of students in the relevant schools in the three central districts of Erzurum province in the 2024-2025 academic year. In the study, the data were obtained using a semi-structured interview form and evaluated by content analysis method using the MAXQDA program. Findings: According to the findings obtained from the research, teachers stated that there is an effect of YKS in preparing written exam questions, and that the effect of YKS will vary according to the type of school. Again, all of the teachers stated that the number of YKS geography questions was insufficient, and this situation negatively affected student interest. Students stated that the presence of geography questions in university exams affected their interest in geography course. In addition, students stated that YKS should be taken into account when preparing written exams. More than half of the students said that if the number of questions increases, the number of YKS geography questions will increase. Both teachers and students looked positively at the effect of the prolongation of the TYT exam period and the fact that there were map-based questions in YKS. Almost all of the parents stated that the importance their students attach to the course is proportional to the number of YKS questions. Conclusions: According to the data obtained from all three interview groups, it was concluded that the number of YKS geography questions was insufficient, this situation negatively affected the interest in the geography course, and even the importance given to the subjects of the course and the reflection on the assessment and evaluation systems were affected by this negativity.