Beden eğitimi ve spor bölümü öğrencilerinde dinin sportif faaliyetlere etkisi (Siirt Üniversitesi örneği)
The effect of religion on sportive activities in students of physical education and sports department (the example of siirt University)
- Tez No: 949083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NEZİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, betimsel tarama modeli çerçevesinde, Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim görmekte olan öğrencilerin sportif faaliyetlerde İslam dininin etkisine yönelik algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Siirt Üniversitesi'nde öğrenim gören 1035 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada, seçkisiz örnekleme yöntemlerinden biri olan basit tesadüfi örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu çerçevede 310 ölçek analiz sürecine dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Sportif Faaliyetlerde İslam Dini Etki Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma ve yüzde) ile bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların sportif faaliyetlerde İslam dininin etkisine ilişkin algılarının genel olarak ölçeğin alt boyutları açısından“katılıyorum”düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların sportif faaliyetlerde islam dini etkisine ilişkin algıları cinsiyet değişkenine göre ölçeğin genel toplamı ile motivasyon ve ahlak alt boyutlarında; yaş değişkenine göre genel toplam ile ahlak, kıyafet ve karşı cins alt boyutlarında; sınıf düzeyi değişkenine göre katılım alt boyutunda; baba eğitim durumu değişkenine göre genel toplam ile motivasyon, ahlak, kıyafet, karşı cins ve katılım alt boyutlarında; yaşanılan yerleşim yeri değişkenine göre ise genel toplam ile otokontrol, kıyafet, karşı cins ve katılım alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Buna karşın, anne eğitim durumu ve spor branşı değişkenlerine ilişkin olarak katılımcıların sportif faaliyetlerde İslam dini etki ölçeğinden aldıkları puanlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the perceptions of students studying at Siirt University School of Physical Education and Sports about the influence of Islam on sportive activities within the framework of descriptive survey model. The population of the study consists of 310 students studying at Siirt University in the 2024-2025 academic year. Simple random sampling technique, one of the random sampling methods, was used to determine the sample group.“Islam Religious Impact Scale in Sportive Activities”was used as a data collection tool. The data obtained were analysed with descriptive statistics (mean, standard deviation and percentage), independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques. As a result of the research, it was determined that the participants' perceptions of the influence of Islam in sportive activities were generally at the level of“agree”in terms of the sub-dimensions of the scale. Statistically significant differences were found in the participants' perceptions of the influence of Islam in sportive activities in the general total and motivation and morality sub-dimensions of the scale according to the gender variable; in the general total and morality, clothing and opposite sex sub-dimensions according to the age variable; in the participation sub-dimension according to the grade level variable; in the general total and motivation, morality, clothing, opposite sex and participation sub-dimensions according to the father's education level variable; and in the general total and self-control, clothing, opposite sex and participation sub-dimensions according to the residential area variable. On the other hand, no statistically significant difference was found between the scores of the participants on the scale of Islamic religious influence in sportive activities in relation to the variables of mother's education level and sports branch.