Öğretmen eğitimcileri perspektifinden öğretmen adaylarının TPAB gelişimlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
An investigation of the factors affecting pre-service teachers' TPACK development from the perspective of teacher educators
- Tez No: 949091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen eğitimcileri açısından, öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) gelişimlerini etkileyen ders içeriği dışındaki faktörleri ortaya çıkarmak ve bu doğrultuda geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Sıralı keşfedici karma yöntemin kullanıldığı bu araştırmanın nitel kısmını öğretmen adaylarının TPAB gelişimini etkileyen faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlayan aşama, nicel kısmını da“Öğretmen Eğitimcileri Perspektifinden Öğretmen Adaylarının TPAB Gelişim Süreçlerini Etkileyen Faktörler Ölçeği”nin geliştirilmesi aşaması oluşturmaktadır. Nitel araştırma grubunu 5 TPAB uzmanı ve 8 öğretmen eğitimcisi olmak üzere 13 uzman oluşturmaktadır. Bu aşamada, uzmanlarla yarı- yapılandırılmış görüşme formu ile veri toplanmış, veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Nicel aşamada, Türkiye'deki 87 üniversitenin eğitim fakültelerinde görev yapan doktora derecesine sahip 6.240 öğretmen eğitimcisine e-posta ile ulaşılmış, ölçeği dolduran 440 öğretmen eğitimcisi araştırmanın nicel çalışma grubunu oluşturmuştur. Nitel bulgular öğretmen eğitimcileri açısından öğretmen adaylarının TPAB gelişimlerini etkileyen ders dışı faktörleri Rol Model Olma, Pedagojik İnanç, Teşvik Etme ve Yenilikçilik Anlayışı olarak ortaya çıkarmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) sonuçlarına göre, her ne kadar ölçek 4 faktörlü olarak hipotez edilmiş olsa da, 2 faktörlü bir yapı ortaya çıkmıştır. Bu faktörler, Teknopedagojik Benimseme ve Teknopedagojik Direnç olarak isimlendirilmiştir. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) sonuçlarına göre, ölçeğin uyum değerleri kabul edilebilir düzeydedir. Cronbach Alfa katsayısı 0,939 olarak hesaplanmış, madde toplam korelasyonları 0,3 üzerinde kabul edilebilir olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen Öğretmen Eğitimcisi Perspektifinden Öğretmen Adaylarının TPAB Gelişimlerini Etkileyen Faktörler Ölçeğinin bütünleşik bir yapıda olduğu, Teknopedagojik Benimseme faktörlerinin birbiri ile bağlantılı ve etkileyen kavramlar olduğu, Teknopedagojik Direnç faktörünün ise TPAB gelişimini engelleyen faktör olarak ortaya çıktığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the factors beyond course content that influence pre-service teachers' development of Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) from the perspective of teacher educators, and to develop a valid and reliable measurement instrument accordingly. This research employed a sequential exploratory mixed methods design. The qualitative phase focused on identifying the factors that influence pre-service teachers' TPACK development, while the quantitative phase involved the development of the“Scale of Factors Affecting Pre-service Teachers' TPACK Development from the Perspective of Teacher Educators.”The qualitative study group consisted of 13 experts, including 5 TPACK experts and 8 teacher educators. Data were collected using a semi-structured interview form and analyzed through content analysis. In the quantitative phase, 6,240 teacher educators holding doctoral degrees and working in faculties of education at 87 universities across Turkey were contacted via email, and 440 of them who completed the scale constituted the quantitative sample. The qualitative findings revealed that, from the perspective of teacher educators, the out-of-course factors affecting pre-service teachers' TPACK development were Role Modeling, Pedagogical Beliefs, Encouragement, and Understanding of Innovation. Although the scale was hypothesized to consist of four factors, Exploratory Factor Analysis (EFA) revealed a two-factor structure. These factors were named Technopedagogical Adoption and Technopedagogical Resistance. Confirmatory Factor Analysis (CFA) indicated that the model fit indices were within acceptable limits. The Cronbach's alpha coefficient was calculated as 0.939, and item- total correlations were above 0.3, which were considered acceptable. In conclusion, the developed scale for identifying the factors affecting pre-service teachers' TPACK development has an integrated structure; the factors related to Technopedagogical Adoption are interrelated and mutually influential, whereas the Technopedagogical Resistance factor emerged as a barrier to TPACK development.