Birleştirilmiş sınıflarda matematikle oynuyorum programının dört işlem problemlerini çözme becerisi üzerine etkisi
The effect of the playing with mathematics program on solving four-operation problems in multigrade classrooms
- Tez No: 949153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, Matematikle Oynuyorum Programı (MOP) adlı programın, birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin dört işlem problemlerini çözme becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Programın geliştirme sürecinde ilgili literatür taranmış, benzer oyun temelli öğretim uygulamaları incelenmiş ve içerik ile yapısı bu doğrultuda oluşturulmuştur. Araştırma sürecinde, öntest, sontest ve izleme testlerinden oluşan kontrollü 2×3 split-plot (karma) deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Van ili Tuşba ilçesinde bulunan birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan deney grubu 12, kontrol grubu 12 olmak üzere toplam 24 öğrenciyi kapsamaktadır. Deneysel uygulama süreci boyunca MOP programı, deney grubuna 8 hafta boyunca, haftada iki ders saati olarak uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise öğretim, Millî Eğitim Bakanlığı'nın resmi programı çerçevesinde geleneksel yöntemlerle sürdürülmüştür. Araştırmada bağımsız değişken olarak MOP programı, bağımlı değişken olarak ise öğrencilerin dört işlem problemlerini çözme becerileri belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak geliştirilen testler aracılığıyla her iki gruptan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Başlangıç puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t-testi, tekrarlı ölçümlerin analizinde ise ANOVA kullanılmış; farkların hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacıyla Post-hoc testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, MOP programının öğrencilerin dört işlem problemlerini çözme becerilerini anlamlı ve kalıcı bir şekilde geliştirdiğini göstermiştir. Bulgular literatürle karşılaştırılmış; elde edilen sonuçlara dayalı olarak eğitim uygulamalarına ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the program titled Game-Based Mathematics: Playing with Math Program (MOP) on the four-operation problem-solving skills of students in multigrade classrooms. During the development process of the program, relevant literature was reviewed, similar game-based instructional practices were analyzed, and the content and structure of the program were designed accordingly. A controlled 2×3 split-plot (mixed) experimental design including pre-test, post-test, and follow-up test was employed throughout the study. The study group consisted of 24 students (12 in the experimental group and 12 in the control group) who were 3rd and 4th graders studying in multigrade classrooms in Tuşba district of Van province during the 2024–2025 academic year. Throughout the experimental implementation, the MOP program was applied to the experimental group for 8 weeks, with two class hours per week. In the control group, instruction continued based on the official curriculum of the Ministry of National Education using traditional methods. In the research model, the MOP program was defined as the independent variable, while the students' four-operation problem-solving skills served as the dependent variable. The data collected through the tests developed for both groups were analyzed using the SPSS software. To compare the initial scores of the experimental and control groups, an independent samples t-test was conducted. For repeated measurements, ANOVA was used, and post-hoc tests were applied to identify the source of the differences. The results indicated that the MOP program significantly and sustainably improved students' ability to solve four-operation problems. The findings were compared with existing literature, and recommendations were provided for educational practice and future research.