Yetişkin bireylerde ortoreksiya nervoza eğiliminin belirlenmesine yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study for the determination of orthorexia nervosa tendency in adults
  1. Tez No: 949159
  2. Yazar: HASAN KAAN KAVSARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRANİ KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ortoreksiya Nervoza (ON), ilk olarak 1997 yılında Steven Bratman tarafından, bireylerin sağlıklı beslenme takıntısının patolojik bir duruma dönüşmesi olarak tanımlanmıştır. ON, besinlerin içeriği ve saflığına aşırı odaklanma ile karakterize olan, beslenme alışkanlıklarının ciddi şekilde kısıtlanmasına, psikososyal işlevselliğin bozulmasına ve beslenme yetersizliklerine yol açabilen bir sorundur. Standart bir tanı kriteri bulunmaması nedeniyle, bu çalışma Türkiye Ortoreksiya Nervoza Ölçeği'nin (TONÖ) geliştirilmesini ve psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yeme bozukluğu tanısı olduğunu beyan eden (n=7) ve gönüllü onamı bulunmayan (n=8) bireyler çalışmadan hariç tutulduktan sonra, araştırmaya 489 kadın ve 231 erkek olmak üzere toplam 720 yetişkin katılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde beslenme ve diyetetik, psikiyatri hemşireliği ve Türk dili ve edebiyatı alanlarından uzman görüşleri alınmıştır. Yapı geçerliğini değerlendirmek için örneklem rastgele ikiye bölünerek Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA; n=360) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA; n=360) uygulanmıştır. Faktör analizine katılan 360 kişiden 128'ine test-tekrar testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, 29 maddeden ve beş alt boyuttan oluşan ölçeğin genel Cronbach Alpha katsayısı 0,941, toplam puan uyum oranı %75,1 olarak hesaplanmıştır. DFA sonuçları, ölçeğin iyi model uyumunun olduğunu göstermiştir (χ²/sd=2,319, RMSEA=0,061, SRMR=0,052, IFI=0,907, CFI=0,906, GFI=0,855, TLI=0,907). Test-tekrar test analizleri ölçeğin kararlılığını desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Orthorexia Nervosa (ON) was first defined by Steven Bratman in 1997 as the pathological transformation of an obsession with healthy eating. ON is a condition characterized by an excessive focus on the content and purity of foods, which can lead to severely restricted dietary habits, impaired psychosocial functioning, and nutritional deficiencies. Due to the absence of standardized diagnostic criteria, this study aims to develop and evaluate the psychometric properties of the Türkiye Orthorexia Nervosa Scale (TONS). After excluding individuals who reported a diagnosis of an eating disorder (n=7) and those without informed consent (n=8), a total of 720 adults participated in the study, including 489 women and 231 men. The scale development process involved expert opinions from professionals in nutrition and dietetics, psychiatric nursing, and Turkish language and literature. To assess construct validity, the sample was randomly divided, and Exploratory Factor Analysis (EFA; n=360) and Confirmatory Factor Analysis (CFA; n=360) were conducted on separate samples. Additionally, test-retest analysis was performed on 128 participants from the factor analysis group. As a result, the scale consists of 29 items and five subdimensions, with an overall Cronbach's alpha coefficient of 0.941 and a total score fit ratio of 75.1%. CFA results indicated good model fit (χ²/df=2.319, RMSEA=0.061, SRMR=0.052, IFI=0.907, CFI=0.906, GFI=0.855, TLI=0.907). Test-retest analyses supported the stability of the scale.