Hemşirelerin afetlere hazırlık algısı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
An examination of nurses' perception of disaster preparedness and the influencing factors
  1. Tez No: 949161
  2. Yazar: MEHMET SELİM TEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN YİĞİTALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırma, Mardin ilinde birinci ve ikinci basamak sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin afete hazırlık algısını ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel desende yürütülen çalışma, Kasım–Aralık 2023 tarihleri arasında kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 316 hemşire ile tamamlandı. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Afetlere Hazırlık Algı Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri gibi non-parametrik testler kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin afetlere hazırlık algısı ölçek toplam puan ortalaması 3,70±0,59 olup, bu durum hemşirelerin genel olarak orta düzeyde hazırlıklı olduklarını göstermektedir. Ölçeğin alt boyutlarında, en yüksek puan 4,17±0,84 ile hazırlık evresine aitken, en düşük puan 3,35±0,71 ile müdahale evresinde görüldü. Afet sonrası evresi puanı ise 3,58±0,73 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the perception of disaster preparedness and the influencing factors among nurses working in primary and secondary healthcare institutions in the province of Mardin. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted between November and December 2023 with 316 nurses selected through convenience sampling. Data were collected using a Personal Information Form and the Disaster Preparedness Perception Scale. In the analysis of the data, descriptive statistics and non-parametric tests such as the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used. Results: The mean total score of the nurses on the Disaster Preparedness Perception Scale was 3.70±0.59, indicating that, overall, the nurses had a moderate level of preparedness. Among the subdimensions of the scale, the highest mean score was in the preparedness phase (4.17±0.84), while the lowest was in the response phase (3.35±0.71). The mean score for the post-disaster phase was 3.58±0.73.