MTA kullanımının değerlendirilmesi: Retrospektif bir çalışma
Evaluation of MTA usage: A retrospective study
- Tez No: 949162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYRAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti ve Pedodonti kliniklerinde MTA kullanımının; yıllara, cinsiyete, yaş gruplarına, diş gruplarına ve uygulama alanlarına göre dağılımını ve bunlar arasındaki ilişkiyi retrospektif olarak incelemektir. Elde edilen verilerle MTA'nın kullanım eğilimleri ve tercih edilen tedavi yaklaşımları analiz edilerek literatüre katkı sunulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2014–2024 yılları arasında MTA ile tedavi edilen 2406 diş incelenmiştir. Vakalar uygulama yılı, cinsiyet, yaş, diş grubu ve tedavi türüne göre sınıflandırılmıştır. Veriler, SisoView yazılımı kullanılarak radyografik olarak değerlendirilmiş ve istatistiksel analizler SPSS 19 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively examine the distribution and relationships of MTA usage in terms of years, gender, age groups, tooth groups, and application areas in the Endodontics and Pedodontics clinics of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Dentistry. By analyzing the obtained data, the study intends to contribute to the literature on the trends and preferred treatment approaches of MTA usage. Materials and Methods: In this retrospective study, 2406 teeth treated with MTA between 2014 and 2024 were examined. Cases were classified according to the year of application, gender, age, tooth group, and type of treatment. Data were radiographically evaluated using SisoView software, and statistical analyses were performed using SPSS 19 software.