Dijitalleşmenin muhasebe mesleğine ve muhasebe meslek mensuplarına etkileri üzerine literatür taraması: Bibliyometrik analiz
Literature review on the effects of digitalization on the accounting profession and accounting professionals: Bibliometric analysis
  1. Tez No: 949178
  2. Yazar: ELİF HAZAL EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada amaç dijitalleşme ve muhasebe mesleğine ilişkin yapılan akademik çalışmaların analizi, gelişimi ve değişimini ortaya koymaktır. Ayrıca muhasebe meslek mensupları üzerindeki etkileri incelenmektedir. Dijital dönüşüm süreci, muhasebe uygulamalarında köklü değişimlere neden olmuş; otomasyon sistemleri, yapay zeka, büyük veri analitiği ve blockchain gibi yenilikçi teknolojiler muhasebe süreçlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, çalışma dijitalleşmenin muhasebe mesleği üzerindeki etkilerini literatür taraması ve bibliyometrik analiz yöntemiyle ele almaktadır. Tez kapsamında, öncelikle dijitalleşme kavramı, tarihsel gelişimi ve muhasebe süreçlerine etkileri teorik olarak değerlendirilmiştir. Muhasebenin dijital dönüşümü ve teknolojik entegrasyonu incelenerek, muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşmeye adaptasyonu ve karşılaştıkları zorluklar analiz edilmiştir. Ayrıca, bibliyometrik analiz yöntemi kullanılarak dijitalleşmenin muhasebe mesleğine etkileri üzerine yapılan akademik çalışmaların eğilimleri incelenmiş ve geleceğe yönelik öngörüler sunulmuştur. Elde edilen bulgular, dijitalleşmenin muhasebe süreçlerinde otomasyonu yaygınlaştırdığını, muhasebe meslek mensuplarının rol ve sorumluluklarını değiştirdiğini ve dijital becerilere duyulan ihtiyacı artırdığını göstermektedir. Dijitalleşmenin sunduğu avantajlar ve karşılaşılan zorluklar göz önünde bulundurularak, muhasebe eğitiminde yeni yaklaşımlar geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze, develop and change academic studies on digitalization and the accounting profession. In addition, its effects on accounting professionals are examined. The digital transformation process has caused radical changes in accounting practices; innovative technologies such as automation systems, artificial intelligence, big data analytics and blockchain have begun to be widely used in accounting processes. In this context, the study examines the effects of digitalization on the accounting profession through literature review and bibliometric analysis. Within the scope of the thesis, the concept of digitalization, its historical development and its effects on accounting processes were theoretically evaluated. The digital transformation and technological integration of accounting were examined, and the adaptation of accounting professionals to digitalization and the difficulties they faced were analyzed. In addition, the trends of academic studies on digitalization in the accounting profession were examined using the bibliometric analysis method and future predictions were presented. The findings obtained show that digitalization has spread automation in accounting processes, changed the roles and responsibilities of accounting professionals and increased the need for digital skills. Considering the advantages and challenges of digitalization, it is recommended to develop new approaches in accounting education.