Yüzme eğitimi alan erkek sporcuların 8 haftalık life kinetik egzersizlerin denge ve çeviklik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 weeks of life kinetic exercises on balance and agility of male athletes receiving swimming training
- Tez No: 949180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada ön test ve son test uygulamalarının yer aldığı, kontrol ve deney gruplarının karşılaştırıldığı bir araştırma modeli tercih edilmiştir. Bu amaçla yapılan alan araştırmasında çalışmamızın örneklemini Van ilinde yüzme sporu yapan ve her hafta 2 gün, her antrenman 1 saat olmak üzere antrenman planına uygun olarak antrenman yapan 11-14 yaş arası 30 yüzme sporcusu oluşturmuştur. Çalışmada yüzme sporcuları 2 gruba ayrılarak ilk gruptaki 15 sporcuya yüzmeye özgü antrenman programına ek olarak life kinetik egzersizleri ile antrenman yaptırılmış, ikinci gruptaki 15 sporcu ise 8 hafta boyunca rutin yüzme antrenmanlarına devam etmiştir. Çalışmada sporcuların boy ve vücut ağırlıkları Seka marka dijital boy ve kilo ölçüm cihazı ile belirlenmiştir. Çeviklik düzeylerini belirlemek için T-çeviklik testi ve denge düzeylerini belirlemek için Prokin Tecno Body cihazı kullanıldı. Elde edilen bulgular Mann-Whitney U testi, ANCOVA ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi gibi istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, hem ön test hem de son test ölçümleri analiz edildiğinde, deney ve kontrol grupları arasında boy ve vücut ağırlığı açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>.05). T çeviklik testi ön ve son test ölçümlerinde de gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>.05). Ancak Wilcoxon testi sonuçlarına göre ön test-son test karşılaştırmasında deney grubunda anlamlı bir gelişme bulunmuştur (p=0.005). Dengede, Perimeter Length, Area Gap Percentage (Estimation) ve Medium Speed değişkenlerinde hem deney hem de kontrol gruplarında ön-son test karşılaştırmalarında anlamlı gelişmeler gözlenmiştir (p.05). Medium Equilibrium Center-ML boyutunda ise sadece deney grubunda anlamlı bir gelişme gözlenirken (p=0.047), kontrol grubunda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Medium Equilibrium Center-ML değişkeni için ANCOVA sonuçları, ön test puanları kontrol edilerek yapılan analizde deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, a research model in which pre-test and post-test applications were included and control and experimental groups were compared was preferred. In the field research conducted for this purpose, the sample of our study consisted of 30 swimming athletes between the ages of 11-14 who were practicing swimming sports in the province of Van and who trained in accordance with the training plan for 2 days every week, each training for 1 hour. In the study, swimming athletes were divided into 2 groups and 15 athletes in the first group were trained with life kinetic exercises in addition to the swimming-specific training program, and 15 athletes in the second group continued their routine swimming training for 8 weeks. In the study, the height and body weight of the athletes were determined with Seka brand digital height and weight measuring device. T-agility test was used to determine agility and Prokin Tecno Body device was used to determine balance levels. The findings were evaluated by statistical analysis methods such as Mann Whitney U test, ANCOVA and Wilcoxon Signed Rank Test. As a result, when both pre-test and post-test measurements were analyzed, no significant difference was found between the experimental and control groups on height and body weight (p>.05). There was no significant difference between the groups in T-agility test pre and post test measurements (p>.05). However, according to the Wilcoxon test results, a significant improvement was found in the experimental group in the pretest-posttest comparison (p=0.005). In balance, significant improvements were observed in Perimeter Length, Area Gap Percentage (Estimation) and Medium Speed variables in both experimental and control groups in pre-post test comparisons (p.05). In the Medium Equilibrium Center-ML dimension, a significant improvement was observed only in the experimental group (p=0.047), while no significant difference was found in the control group. ANCOVA results for the Medium Equilibrium Center ML variable show that there is no significant difference between the experimental and control groups in the analysis made by controlling the pre-test scores (p>.05).