Süt keser dişlerin ı̇ndirekt restorasyonlarının ı̇n vitro ı̇ncelenmesi
In vitro investigation of indirect restorations for primary anterior teeth
- Tez No: 949185
- Danışmanlar: PROF. DR. SERA DERELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Süt Keser Dişlerin İndirekt Restorasyonlarının İn Vitro İncelenmesi Amaç: Bu tez çalışmasında, NuSmile® prefabrik zirkonyum, 3D baskı VarseoSmile TriniQ ve CAD/CAM GC CERASMART270 kuronların renklenme, yüzey pürüzlülüğü ve sertlik özellikleri üzerindeki renklendirici asitli çözeltinin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ar-Ge Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Çocuk diş hekimliğinde yaygın üç restoratif materyalden her gruptan 10'ar örnek hazırlanarak yüzey pürüzlülüğü, sertlik ve renk değişimi değerlendirilmiştir. Örnekler, 37°C'de 7 gün renklendirici asitli çözeltiye maruz bırakılmış, ardından analiz edilmiştir. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Vitro Investigation of Indirect Restorations for Primary Anterior Teeth Objective: This thesis aimed to investigate the effect of a pigmented acidic solution on the discoloration, surface roughness, and hardness properties of three commonly used pediatric restorative crown materials: NuSmile® prefabricated zirconia crowns, 3D-printed VarseoSmile TriniQ crowns, and CAD/CAM-fabricated GC CERASMART270 crowns. Materials and Methods: The study was conducted at the R&D Laboratory of Atatürk University Faculty of Dentistry. Ten specimens were prepared from each material group, all widely used in pediatric dentistry. Surface roughness, hardness, and color change were evaluated. The specimens were immersed in a pigmented acidic solution at 37°C for 7 days and subsequently analyzed. The data were statistically evaluated.