Agrotis segetumda (Dennis ve Schiffermüller) (Lepidoptera: noctuidae) hücresel bağışıklık üzerine araştırmalar
Studies on the cellular defense reactions in agrotis segetum (Dennis and schiffermüller) (Lepidoptera: Noctuidae)
- Tez No: 9492
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT AYVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Agrotis segetum'da (Dennis ve Schiffermüller) (Lepidoptera : Noctuidae) HÜCRESEL BAÖIŞIKLIK ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Danışman s Prof.Dr. Cevat AYVALI 1990, Sayfa: 36 Jüri: Prof.Dr. Cevat AYAVALI Prof.Dr. Sevinç KAROL Prof.Dr. Yaşar AKSOYLAR Agrotis segetum larvaların, enjekte edilen Bacillus thurin- giensis subsp. berliner suşuna karşı hücresel bağışıklık reaksiyonu gözlenmiştir. Larvalara 5.7 x 10* hücre/ml ve 1.9 x 10* hücre/ml bakteri solüsyonlarından 5 jul enjekte edilmiştir. Larvalarda bakteri dozları enjekte edildikten 10,30,60 ve 120 dakika sonra nodul oluşumu gözlenmiş, total ve differansiyel hemosit sayımı yapılmıştır. Normal larvalara göre parazitli larvalarda differansiyel ve total hemosit sayısında artış gözlenmiştir. Larvalara enjekte edilen 5.7 x 10* bakteri dozuna karşı büyük noduller, 1.9 x 10* bak teri dozuna karşı küçük noduller meydana gelmiştir. Ayrıca 5.7 x 10* bakteri dozu enjekte edilen lârvalardaki total ve differansiyel hemosit. sayısı, 1.9 x 10* bakteri dozu enjekte edilen larvalardaki total ve differansiyel hemosit sayısına göre daha az bulunmuştur. Total ve differansiyel hemosit sayısındaki azalma, larvalarda meydana gelen büyük nodullerde hemositlerin daha fazla miktarda toplanmasından olabilir. Parazitli larvalarda plazmatosit ve granülosit sayılarında artış görülmüştür. Bu hücrelerin sayılarının artmış olması, bunların yabancı materyale karşı daha aktif bir hücresel faaliyet gösterdiklerini ortaya koymaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Agrotis segetım, Bacillus thuringiensis subsp. beri iner, nodul, hücresel bağışıklık, total ve differansiyel hemosit sayısı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON THE CELLULAR DEFENSE REACTIONS IN Agrotis segettm (Dennis and Schif ferindiler) (Lepidoptera: Noctuidae) Nurse 1 GÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof.Dr. Cevat AYVALI 1990, Page: 36 Jury : Prof.Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Sevinç KAROL Prof.Dr. Yaşar AKSOYLAR The cellular defense reactions of hemocytes were observed in Agrotis segetum larvae after the injection of Bacillus thuringi- ensis subsp. ber 1 iner. Each larva was injected 5 yl bacteria solution which were prepared in two different cell concentration: 5.7 x 10* cells/ml and 1.9 x 10* cells/ml. The nodUle formation was observed and total (THCs) and differential hemocyte counts (DHCs) were made 10, 30, SO and-120 minutes after the injections. THCs and DHCs in parasitized larvae were found higher than in non-parasitized ones. The large nodules were formed in larvae injected with high concen~ trated bacteria (5.7 x 104) and small nodules in low concentrated ones. THCs and DHCs in the larvae injected with the low concentrated solution were found less in number than the larvae injected with the high concentrated solution. The reason of the decrease in THCs and DHCs counts was the accumulations of the hemocytes in these large nodules. In the parasitized larvae, the number of the plasmatocytes and granulocytes were increased. The high number of the cells clearly shows that they are more active against foreign material, in their cellular defense reaction. KEY WDRDS: Hemocyte, Agrotis segetwi, Bacillus thuringiensis subsp. beri iner, the cellular defense reaction, nodüle formation, total hemocyte count, differential hemocyte count.