Okul yöneticilerine göre özel okulların konumlandırma stratejileri
Positioning strategies of private schools according to school managers
  1. Tez No: 949201
  2. Yazar: SALİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki özel eğitim kurumlarının konumlandırma stratejilerini kullanma biçimlerini belirlemektir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik kullanılarak seçilen, Kocaeli ilinde faaliyet gösteren 9 özel eğitim kurumu yöneticisinden oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde farklı okul türlerinde görev yapmasına dikkat edilmiştir. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşü alınan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Veriler, betimsel analiz yöntemiyle incelenmiş, katılımcı ifadeleri gizlilik ve etik kurallarına uygun olarak kodlanmış ve analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; özel okulların özelliğe göre, fiyat-kaliteye yönelik, kültürel simgelere yönelik, kullanıcılara yönelik, pazarda ilk olmaya yönelik, rakibe yönelik, kullanıma yönelik, sınıfa/kategoriye yönelik, pazarda lider olmaya yönelik, yaşam biçimine yönelik konumlandırma stratejilerini etkin bir biçimde kullandığını ortaya koymuştur. Ancak eğitimin kendine özgü yapısı nedeniyle fiyat-kaliteye yönelik, kullanıcılara yönelik, pazarda ilk olmaya yönelik ve rakibe yönelik konumlandırma stratejilerinin kullanılmaktan kaçınıldığı görülmüştür. Özel okulların konumlandırma stratejisini kullanma biçimleri üzerinde okul türü ve kuruluş yılının etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the ways in which private educational institutions in Turkey use positioning strategies. The research was conducted using the phenomenology design, one of the qualitative research designs. The study group of the research consists of 9 private educational institution managers operating in Kocaeli province, who were selected using maximum diversity from purposeful sampling methods. In determining the participants, attention was paid to the fact that they worked in different types of schools. In the study, data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form prepared by the researcher and expert opinion was obtained. The data were examined with the descriptive analysis method, and the participant statements were coded and analyzed in accordance with confidentiality and ethical rules. The research findings revealed that private schools effectively use positioning strategies according to their characteristics, price-quality-oriented, usage-oriented, users-oriented, class/category-oriented, being a leader in the market, being the first in the market, cultural symbols-oriented, competitor-oriented, and lifestyle-oriented. However, due to the unique structure of education, it has been observed that positioning strategies such as price-quality, user-oriented, being the first in the market and competitor-oriented are avoided. It has been determined that the type of school and the year of establishment are effective in the way private schools use the positioning strategy.