Disiplin kuruluna sevk edilen ve onur belgesi alan lise öğrencilerinin saldırgan eylemlere yönelik görüşlerinin incelenmesi: Nitel bir çalışma
An investigation into high school students' perceptions of aggressive actions: A comparative study of students referred to the disciplinary committee and those awarded honor certificates
  1. Tez No: 949223
  2. Yazar: SEVİM KARABÖRK
  3. Danışmanlar: DR. HANDE TASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Saldırganlık ve şiddet konusu, insanlık yaşam sahnesine çıktığından beri önemli sorunlar olmuştur ve negatif etkisini günümüzde de çeşitli sosyal yapılar aracılığı ile sürdürmektedir. Okul ortamı, bireyin sosyal gelişiminde önemli rol üstlenirken, yaşanılan duygusal zorlanmalar ya da sosyal çatışmalar zaman zaman öğrencilerin, güvenlik, aidiyet ve motivasyon algısını olumsuz yönde etkileyebilmekte; bilişsel, duygusal ve davranışsal yetkinliklerinin gelişimine sekte vurabilmektedir. Bu araştırmanın amacı saldırganlık, şiddet ile okul kuralları ve disiplin politikalarına ilişkin öğrenci algıları üzerine sosyal psikolojik bir inceleme yapmaktır. Saldırganlık bir çatı olarak ele alınmış, şiddet konusuna değinilerek okul kuralları ve disiplin politikaları konuları çok faktörlü ve çeşitli biçimde değerlendirilmiştir. Kuramsal yaklaşımlar ve çeşitleri üzerinden araştırma yürütülmüştür. Özlenen okul iklimi ile çatışmaya sahne olabilen okul yapıları bulunabilmektedir. Bu araştırmanın amacı saldırganlık, şiddet ile okul kuralları ve disiplin politikalarına ilişkin öğrenci algıları üzerine sosyal psikolojik bir inceleme yaparak, saldırganlığa ilişkin genel görüşlerin ve okul politikalarına ilişkin değerlendirmelerin karşılaştırmalı bir analizini gerçekleştirmektir. Bu bağlamda çalışmada, disipline sevk edilen öğrenciler ile onur belgesi alan öğrencilerin saldırgan davranışlara ve disiplin süreçlerine dair deneyimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışma araştırma yöntemlerinden nitel yöntem uygulanarak yapılmıştır. Araştırmada nitel yöntemlerden“durum çalışması”kullanılmıştır. Bu çerçevede araştırma, amaçlı örneklem kapsamında, saldırgan davranışı nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilen 17 öğrenci ve örnek davranışlarından dolayı onur belgesi alan 7 öğrenciden oluşan toplamda 24 katılımcı öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcı öğrencilerle yüz yüze gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırma verilerin analiz aşamasında MaxQDA 2020 nitel veri analiz programından faydalanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığı ile elde edilen tema-kategori-kod ve alt kodların belirlenme sürecinde“içerik analiz”yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, disiplin kuruluna sevk edilen öğrenciler ile onur belgesi alan öğrencilerin saldırganlık algısı, saldırganlık eylemine ilişkin tepkileri, saldırgan davranışın tetikleyicileri üzerine değerlendirmeleri, okul kuralları ve politikalarına yaklaşımlarında belirgin farklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aggression and violence have been persistent problems throughout human history and continue to exert negative effects today through various social structures. The school environment plays a crucial role in students' social development; however, emotional distress or social conflict experienced in this setting can negatively impact students' sense of security, belonging, and motivation, thereby hindering the development of cognitive, emotional, and behavioral competencies. The aim of this research is to conduct a socio-psychological investigation into students' perceptions of aggression, violence, school rules, and disciplinary policies. Aggression is addressed as an overarching concept, while violence and related school policies are examined through a multifactorial and diverse lens. The study is guided by a variety of theoretical approaches. It is recognized that some school environments, while aspiring to foster a positive climate, may also become sites of conflict. Accordingly, this study aims to provide a comparative analysis of students' general views on aggression and their evaluations of school policies. The experiences of students referred to the disciplinary committee and those awarded honor certificates regarding aggressive behavior and disciplinary processes are comparatively examined. This study adopts a qualitative research design, specifically a case study approach. The research was conducted with 24 students selected through purposive sampling, including 17 students referred to the disciplinary board for aggressive behavior and 7 students awarded honor certificates for exemplary conduct. Data were collected through semi-structured, face-to-face interviews. The data were analyzed using the qualitative data analysis software MaxQDA 2020. Thematic, categorical, and sub-coding processes were guided by content analysis. According to the findings, significant differences emerged between the two groups in terms of their perceptions of aggression, responses to aggressive behavior, perceived triggers, and attitudes toward school rules and policies.