İş tatmini ve personel güçlendirmenin çalışan performansı üzerindeki etkileri: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The effects of job satisfaction and staff empowerment on employee performance: A study on healthcare workers
- Tez No: 949254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL AKMAN DÖMBEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sağlık sektöründe hizmet kalitesinin sürdürülebilirliğini sağlamak ve kurumsal başarıyı artırmak, büyük ölçüde çalışanların performans düzeyine bağlıdır. Bu doğrultuda, çalışanların iş tatmini düzeyleri ile personel güçlendirme uygulamaları, performansın şekillenmesinde belirleyici faktörler arasında yer almaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı; iş tatmini ve personel güçlendirme değişkenlerinin sağlık çalışanlarının performansı üzerindeki etkilerini analiz etmek ve bu etkilerin daha verimli bir şekilde nasıl yönetilebileceğini ortaya koymaktır. Araştırma betimleyici bir araştırma olarak nicel veriler kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, Konya ilinde görev yapan 18-65 yaş aralığında sağlık çalışanlarını kapsamaktadır. Araştırma toplamda 400 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan online anket tekniği ile veriler toplanmış ve elde edilen veriler doğrultusunda ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Anket formunun ilk bölümünde, katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular yer alırken ikinci bölümde üç farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Çalışmada, iş tatmin ölçeği, personel güçlendirme ölçeği ve çalışan performansı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma da elde edilen verilerin analizi İstatistiksel analiz SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılıma uygun olduğu tespit edildiği için parametrik testler kullanılarak bağımsız gruplarda t testi, one-way ANOVA testi yapılmıştır. Ayrıca çalışmanın ana amacını test etmek için Pearson Korelasyon Testi ve Regresyon Analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ensuring the sustainability of service quality in the healthcare sector and enhancing institutional success largely depend on the performance levels of employees. In this context, employee job satisfaction and empowerment practices are among the key factors shaping performance. The primary aim of this thesis is to analyze the effects of job satisfaction and employee empowerment variables on the performance of healthcare workers, and to identify how these effects can be managed more efficiently. The research was conducted as a descriptive study using quantitative data. The sample group of the study consisted of healthcare workers aged between 18 and 65 working in the province of Konya. A total of 400 participants took part in the study. Data were collected from the participants using an online survey technique, and a relational screening model was applied based on the obtained data. In the first part of the questionnaire, there were questions aimed at identifying the socio-demographic characteristics of the participants, while the second part included three different measurement tools. In the study, the Job Satisfaction Scale, Employee Empowerment Scale, and Employee Performance Scale were used. The analysis of the data obtained in the research was carried out using the SPSS 22.0 statistical software package. Since the research data were found to be normally distributed, parametric tests such as the independent samples t-test and one-way ANOVA were used. Additionally, to test the main objective of the study, the Pearson Correlation Test and Regression Analysis were conducted.