Diferansiye tiroid kanserli hastalarda sodyum iyot simporter proteininin ablasyon başarısı üzerine etkisi
The effect of sodium iodide symporter protein on ablation success in patients with differentiated thyroid cancer
- Tez No: 949288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada diferansiye tiroid kanseri tanısı alan hastaların parafin bloklarında immunohistokimyasal olarak sodyum iyot simporter ekspresyonunun I-131 ablasyon başarısı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. 100 mCi I-131 ile radyoaktif iyot uygulaması sonrası ablate olan ve olmayan hastaların NIS ekspresyonlarını, NIS'in intraselüler dağılımını, post ablasyon iyot tarama sintigrafisinde izlenen rezidü dokunun iyot tutulumunu ve ablasyon başarısı üzerine olan etkisini değerlendirdik. Ayrıca aynı hastalara ait tümöral doku örneklerinde de NIS'in yüzde boyanması ve lokalizasyonunu inceledik. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya en az 6 ay süreyle takip edilmiş ve kontrolleri I-131 taramaları ile yapılmış, 100 mCi I-131 radyoaktif iyot tedavisi sonucu ablate olan ve olmayan 27 kadın, 8 erkek toplam 35 hasta dahil edildi (ort yaş 44.17 ± 12.9). Bu hastalardan 21'i ablate oldu, 14 hastada ablasyon başarısız kabul edildi. NIS ekspresyonu ile rezidü dokunun iyot tutulumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Ablate olan ve olmayan gruplar arasında karşılaştırma yapıldığında iki grup arasında hem NIS ekspresyonları ve hem de rezidü tiroid dokusunun iyot tutulumu açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı [sırasıyla (p=0.308) (p=0.985) ]. Ablate olan hastaların %47.6'sında, ablate olmayan hastaların %78.6'sında sitoplazmada; ablate olan hastaların %52.4'ünde, ablate olmayan hastaların %14.3'ünde bazolateral membranda NIS ekspresyonu izlendi. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı [sırasıyla (p=0.139) (p=0.054) ]. Çalışmaya dahil ettiğimiz 35 hastanın incelenen preperatlarında toplam 41 tümör odağı; ablate olan grupta 27, ablate olmayan grupta 14 tümör odağı vardı. 5 hastada birden çok tümör odağı vardı. Ablate olan gruptaki 27 tümör odağının 20'sinde, ablate olmayan gruptaki 14 odağın 9'unda tümör dokusunda NIS ekspresyonu izlendi. Ablate olan gruptaki tümörlerin ortalama %60.9'luk, ablate olmayan gruptaki tümörlerin ise %43.8'lik kesimlerini kaplayan alanlarda boyanma izlendi. Her iki gruptaki hastaların tümör odaklarında sayıca sitoplazmik boyanma daha sıktı. Diferansiye tiroid karsinomlarında rezidü dokunun iyot tutulumu, ablasyon başarısı ve prognoz açısından daha sağlıklı veriler elde edilebilmesi için, operasyon esnasındaki TSH düzeyleri ile tümöral ve nontümöral dokudaki NIS ekspresyonu ve NIS lokalizasyonunu karşılaştıracak daha geniş kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate immunohistochemical staining of sodium iodide symporter and it's effect on response to I-131 therapy in differantiated thyroid carcinoma patients. We evaluated NIS expression, intracellular distrubition of NIS, iodine-131 uptake in residuel tissues on postablation I-131 whole body scan and the ablation status after 100 mCi I-131 therapy. We also investigated NIS expression and localization in tumoral paraffin-embedded tissues. In this retrospective study, a total of 35 patients (mean age 44.17 ± 12.9 years, 27 female, 8 male) were studied. 21 of these patients responded to radioiodine therapy and 14 did not. The difference was not statistically significant between NIS expression and iodine-131 uptake in residuel tissues on postablation I-131 whole body scan. When we compared the patients who responded to radioiodine therapy and poor responder group, NIS expression and iodine-131 uptake in residuel tissues didn't demonstrate statistically significant difference [ (p=0.308) (p=0.985) respectively ]. 47.6% of the patients in good responder group and 78.6% of poor responder group had intracellular NIS immunostaining. 52.4% of the patients in good responder group and 14.3% of poor responder group had NIS immunostaining at the basolateral membrane. The difference was not statistically significant[ (p=0.139) (p=0.054) respectively ]. There were 41 tumor foci among 35 patients' specimens. 27 tumor foci were examined in good responder group, 14 tumor foci were examined in poor responder group. 5 patients had more than one tumor focus. NIS positive staining were obtained from 20 foci in good responder group and 9 foci in poor responder group. When we evaluate the total NIS staining area on tumor foci, an area of 60.9% had positive staining in good responder group and 43.8% in poor responder group. In both groups intracellular staining was predominant. In conclusion, to evaluate iodine-131 uptake in residuel tissues, ablation status and prognosis in differentiated thyroid carcinoma patients, comparison should be done between the serum TSH levels at the time of surgery, NIS expression in tumoral and nontumoral tissues and intracellular distrubition of NIS in a large number of patients with a long term follow-up.