Gastroözofageal reflü hastalarında diyafragmatik solunum ve gevşeme egzersizlerinin etkileri
Effects of diaphragmatic breathing and relaxation exercises in gastroesophageal reflux patients
- Tez No: 949291
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, eroziv olmayan gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olan bireylerde diyafragmatik solunum ve progresif gevşeme egzersizlerinin GÖRH semptomları, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeyi, solunum fonksiyonları ve ilaç kullanımı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu randomize paralel gruplu klinik çalışmaya eroziv olmayan ve GÖRH tanısı almış toplam 34 hasta dahil edildi. Hastalar, 8 haftalık egzersiz programı öncesinde ve sonrasında Gastroözofageal Reflü Hastalığı Anketi (GRHA), Gastroözefageal Reflü Yaşam Kalitesi Ölçeği (GRYKÖ), Reflü ve Dispepsi Yaşam Kalitesi Ölçeği (RDYKÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ve solunum fonksiyon testi ile değerlendirildi. Hastalar rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Grup I progresif gevşeme egzersiz programı (n=17) ve Grup II diyafragmatik solunum egzersiz programını (n=17) 8 hafta boyunca haftada 5 gün olarak tamamladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of diaphragmatic breathing and progressive relaxation exercises on GERD symptoms, quality of life, anxiety and depression levels, respiratory functions and medication use in individuals with non-erosive and gastroesophageal reflux disease (GERD). A total of 34 individuals diagnosed with non-erosive GERD were included in this randomized parallel-group clinical trial. Individuals were evaluated with the Gastroesophageal Reflux Disease Questionnaire (GERD-Q), Gastroesophageal Reflux Quality of Life Scale (GERD-QOL), Reflux and Dyspepsia Quality of Life Scale (QoLRAD), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and pulmonary function test before and after the 8-week exercise program. Individuals were randomly assigned into two groups. Group I (n=17) completed the diaphragmatic breathing exercise program and Group II (n=17) completed the progressive relaxation exercise program 5 days a week for 8 weeks.