Bir kayak merkezinde çalışanların ruh sağlığı etkilenimlerinin iş güvenliği kültürü ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mental health effects of employees in a ski centre and occupational safety culture
- Tez No: 949299
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Kayseri'de faaliyet gösteren Erciyes A.Ş. kayak merkezinde görev yapan çalışanların ruh sağlığı durumları ile iş güvenliği kültürü algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel tipteki bu çalışmanın verileri Nisan 2024 ile Ekim 2024 tarihleri aralığında toplanmıştır. Araştırma kapsamında, olağanüstü koşullar ve personel izinleri nedeniyle 90 çalışanın 71 (%78,9)'una ulaşılabilmiştir. Anket formu araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanmış ve iki bölümden oluşmuştur: sosyodemografik bilgiler ile NOSACQ-50 (İskandinav Güvenlik Kültürü Anketi) ve DSS-21 (Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği). Verilerin analizinde, dağılım özellikleri Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney testi, Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığı tespit etmek için Bonferroni düzeltmesinin yararlanılmıştır. NOSACQ-50 İskandinav Güvenlik Kültürü Anketi ve DSS-21 Ölçeği alt grupları arasındaki ve sayısal değişkenlerle arasındaki ilişki Spearman's Rho katsayısı ile belirlenmiştir. Bu araştırmanın bulguları, kayak turizmi sektöründe çalışanların güvenlik kültürü algıları ile psikososyal sağlık durumları arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. İSG eğitimi alanların sayısı fazla olsa da eğitim süreleri sınırlıdır. Güvenlik kültürü alt boyutlarında, medeni durum yalnızca“güvenlik taahhüdü”boyutunda anlamlı fark yaratmıştır. Eğitim düzeyine göre ise“yönetimin güvenlik adaleti”algısı ön lisans mezunlarında daha yüksektir. İş memnuniyeti düşük olanların yönetimsel güvenlik uygulamalarını olumlu değerlendirmesi, güvenliğin diğer koşullara göre daha güçlü algılandığını düşündürmektedir. Yaş yalnızca güvenlik taahhüdüyle ilişkilidir; deneyim arttıkça yönetim algısı olumlu gelişmekte, riskten kaçınma eğilimi ise azalmaktadır. Psikososyal açıdan bakıldığında, stres, anksiyete ve depresyon düzeyleri özellikle memnuniyetsiz çalışanlarda daha yüksektir. İş kazası sayısı arttıkça stres ve depresyon da artmakta; İSG eğitimi süresi arttıkça stres azalmaktadır. Yönetimin güvenliğe dair olumsuz algısı, çalışanların ruhsal durumunu belirgin biçimde etkilemektedir. Bireysel bağlılık azaldıkça anksiyete ve depresyon artarken, güvenlik sistemlerine duyulan güven bu belirtileri azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the mental health status of employees working at the Erciyes A.Ş. ski resort in Kayseri, Türkiye, and their perceptions of occupational safety culture. Due to extraordinary circumstances and staff leave, data were collected from 71 individuals, representing 78.9% of the total workforce. The survey form was developed by the researcher through a literature review and consisted of two sections: sociodemographic information and two validated scales—NOSACQ-50 (Nordic Occupational Safety Climate Questionnaire) and DASS-21 (Depression, Anxiety, Stress Scale). The distribution characteristics of the data were assessed using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. The findings of this study indicate that there are significant relationships between the safety culture perceptions and psychosocial health conditions of employees working in the ski tourism sector. Although the number of employees who received occupational health and safety (OHS) training is high, the duration of the training is limited. Among the safety culture subdimensions, marital status created a significant difference only in the“safety commitment”dimension. In terms of education level, the perception of“management's safety justice”was found to be higher among associate degree graduates. The fact that employees with low job satisfaction evaluated managerial safety practices more positively suggests that safety is perceived as a relatively stronger aspect compared to other working conditions. Age was only associated with safety commitment, while longer work experience led to more positive perceptions of management and a decrease in risk avoidance tendencies. Psychosocially, stress, anxiety, and depression levels were higher especially among dissatisfied employees. As the number of occupational accidents increased, stress and depression levels also rose, whereas longer OHS training duration was associated with lower stress levels. Negative perceptions of management's commitment to safety had a significant impact on employees' mental health. As individual safety commitment decreased, anxiety and depression increased, while trust in safety systems appeared to alleviate these symptoms. These findings demonstrate that safety practices hold critical importance for employee mental health at both structural and individual levels.