Endodonti kliniğinde iç mekan hava kalitesinin gerçek zamanlı ölçümü ve değerlendirilmesi
Real-time measurement and evaluation of indoor air quality in an endodontics clinic
  1. Tez No: 949319
  2. Yazar: BURAK AYRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CUMHUR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Diş tedavileri arasında aerosol oluşturan birçok işlem bulunmaktadır. Tedavi yapılan ortamdan dolayı aerosollerle sürekli temas halinde bulunan diş hekimleri ve diş hekimliği personellerinin ve ayrıca hastaların sağlığını korumak için ortamın iç hava kalitesinin izlenmesi ve kontrol altına alınması önemlidir. Bu çalışmanın amacı; Gülhane Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti kliniğinin iç hava kalitesinin, farklı iç hava kalitesi parametreleri ile belirlenmesi ve uzun kısa süreli bellek derin öğrenme yöntemleri ile modellenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, Gülhane Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti kliniğinde 01.07.2024 ve 22.07.2024 tarihleri arasında karbondioksit (CO2), formaldehit (CH2O), nem, sıcaklık, PM10, PM2.5 ve toplam uçucu organik bileşikler (TVOC) parametrelerinin ölçümleri yapılmıştır. Verilerin toplanmasında bir adet iç hava kalitesi ölçüm cihazı kullanılmıştır. Cihaz ölçümleri her gün belirlenen saat aralıklarında manuel olarak başlatılmış ve bitirilmiştir. Elde edilen veriler derin öğrenme alanında kullanılan yinelemeli sinir ağı mimarilerinden Uzun Kısa Süreli Bellek derin öğrenme yöntemliyle tahmin edilmiştir. Bulgular: Sonuçlara göre sıcaklık ve nem, iklimlendirme sisteminin etkisiyle ortalama 23°C, termal konfor şartları içerisinde bulunmuştur. Ölçüm sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde ölçüm yapılan klinikte CO2, CH2O, sıcaklık, nem, PM10, PM2.5 ve TVOC parametreleri yönüyle bir problem tespit edilmemiştir. Ölçüm saatleri arasında en yüksek PM10 ve PM2.5 konsantrasyonu hasta bakılan zamanlarda, en yüksek CO2 ve CH2O konsantrasyonları ise kliniğin temizliği sırasında ölçülmüştür. Sonuç:. CO2, CH2O, sıcaklık, nem, PM10, PM2.5 ve TVOC parametrelerinin ölçüm değerlerinin belirli kuruluşlar tarafından tespit edilmiş olan referans aralıkları anlık olarak aşılsa bile ortalama olarak uygun aralıklarda olduğu görülmüştür. Derin öğrenme yöntemlerinden uzun kısa süreli bellek yönteminin PM10, PM2.5 ve CO2 değerlerinin tahmininde başarılı tahminler elde ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: There are many dental procedures that generate aerosols. Due to constant exposure to aerosols in the treatment environment, it is crucial to control indoor air quality to protect the health of dentists, dental staff, and patients. The aim of this study is to examine and evaluate the indoor air quality of the Endodontics Clinic at Gülhane University of Health Sciences Faculty of Dentistry within the scope of key indoor air quality parameters and during pre-determined time periods. Materials and Methods: In this study, measurements of carbon dioxide (CO2), formaldehyde (CH2O), humidity, temperature, PM10, PM2.5, and total volatile organic compounds (TVOC) parameters were conducted in the Endodontics Clinic of Gülhane University of Health Sciences Faculty of Dentistry between July 1, 2024, and July 22, 2024. A single indoor air quality measurement device was used for data collection. The device's measurements were manually started and stopped each day at designated time intervals. Information about the measurement device was provided to the staff working in the clinic. Results: Results show that temperature and humidity averaged 23°C, within thermal comfort conditions due to the air conditioning system. No issues were detected regarding CO2, CH2O, temperature, humidity, PM10, PM2.5, or TVOC. The highest PM10 and PM2.5 levels occurred during patient care, while CO2 and CH2O peaked during cleaning. Conclusion: The measurement values of CO2, CH2O, temperature, humidity, PM10, PM2.5, and TVOC parameters were observed to remain within the acceptable average ranges, even if the reference thresholds established by certain organizations were occasionally exceeded in real-time. It has been observed that the Long Short-Term Memory (LSTM) method, one of the deep learning techniques, achieved successful predictions for PM10, PM2.5, and CO2 values.