Kira bedelinin belirlenmesi ve uyarlanması
Determination and adaptation of the rent amount
- Tez No: 949378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında Borçlar Hukuku kapsamında önemli bir yere sahip olan“kira bedelinin belirlenmesi ve uyarlanması”ana konu olarak incelenmiş olmakla, çalışmanın birinci bölümünde kira sözleşmesinin genel hükümleri genel hatlarıyla aktarılmış, ikinci bölümünde Türk Borçlar Kanunu'nun 344 ve devamı maddeleri çerçevesinde kira bedelinin belirlenmesinin (kira bedelinin tespiti) koşulları, üçüncü bölümde de Türk Borçlar Kanunu'nun“Aşırı İfa Güçlüğü”başlığı altında yer alan 138. maddesi çerçevesinde kira bedelinin uyarlanması konuları analiz edilmiştir. Sözleşme serbestisi gereği tarafların başlangıçta serbestçe belirledikleri kira bedelinin sonraki yıllarda nasıl artırılacağı sorununu kanun koyucu TBK'nın 344 ve 345. maddesi ile çözmeyi amaçlamıştır. Diğer yandan, hukukumuzda sözleşmeye bağlılık ilkesi esas olsa da, kira sözleşmelerinde kiracının ödemekle yükümlü olduğu kira bedeli ülkemizdeki ekonomik dalgalanmalar ve kira bedellerindeki öngörülemeyen artışlar nedeniyle başlangıçta kararlaştırıldığı şekilde kalmamakta ve dolayısıyla sözleşme kurulurken var olan koşulların değişmesiyle sözleşmenin dengesi, bir tarafın aleyhine katlanılamayacak ölçüde bozulabilmektedir. Bu durumda da katı bir şekilde sözleşmeye bağlılık ilkesinin uygulanması adalete, hakkaniyete ve dürüstlüğe aykırı düşmektedir. Bu bağlamda, çalışmada özellikle konut ve çatılı işyeri kiraları dikkate alınarak, kira bedelleri bakımından kira sözleşmenin bozulan dengesinin tekrar sağlanabilmesi için TBK'nın 138. maddesi çerçevesinde gerekli olan işlemler, Yargıtay kararları ve doktrindeki tartışmalar üzerinde durulmuş, uygulamada sıklıkla karıştırılan kira bedelinin belirlenmesi ve kira bedelinin uyarlanması konularının doğru şekilde anlaşılabilmesi ve nihayetinde sözleşmedeki menfaat dengesinin adil şekilde sağlanabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the primary focus is on the“determination and adaptation of the rent amount,”which holds significant importance under the Law of Obligations. In the first chapterof the study, the general provisions of lease agreements are outlined in a broad sense. The second chapter analyzes the conditions for the determination of rent within the framework of Articles 344 and subsequent articles of the Turkish Code of Obligations. The third chapter examines the adaptation of the rent amount under Article 138 of the Turkish Code of Obligations, which governs the concept of“hardship.”Due to the principle of freedom of contract, the parties initially agree on the rent amount freely; however, the legislator aims to resolve the issue of how this rent should be increased in subsequent years through Articles 344 and 345 of the Turkish Code of Obligations. On the other hand, although the principle of pacta sunt servanda (binding force of contracts) is fundamental in our legal system, the rent that the tenant is obligated to pay under lease agreements often does not remain as initially agreed due to economic fluctuations and unforeseeable increases in rent prices in our country. Consequently, when the circumstances under which the contract was formed change, the contractual balance may be significantly disrupted to the detriment of one party. In such cases, strict application of the principle of pacta sunt servanda would contradict justice, equity, and good faith. In this context, by focusing on residential and roofed workplace leases, the study addresses the procedures required under Article 138 of the TCO to restore the disrupted balance of the lease agreement in terms of rent amounts. It also discusses relevant Supreme Court (Yargıtay) decisions and debates in the legal doctrine. The aim is to ensure a correct understanding of the often-confused concepts of rent determination and rent adaptation in practice, and ultimately, to achieve a fair balance of interests in the contract.