Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi
Determination of the rental price in residential and roofed workplace lease agreements
- Tez No: 979439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRSATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin kurulması aşamasında kira bedelinin sözleşme serbestisi ilkesi gereğince serbestçe belirlenebileceği kabul edilirken bu hususta bazı düzenlemeler getirilmiş ve kira bedelinin yabancı para üzerinden belirlenmesi bazı istinaslar dışında yasaklanmıştır. Sözleşmenin kurulması aşamasında kira bedelinin belirlenmesine belirli istisnalar dışında serbesti tanıyan kanun, kira bedellerinin artış oranlarına ilişkin 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'ndaki 344. madde dahil olmak üzere bazı sınırlandırmalar getirmiştir. Bu sınırlar yapılacak artışın üst sınırını belirlemekte olup bu üst sınırı aşacak şekilde yapılan artışlar kesin hükümsüz olacaktır. Kanunda yer alan artış sınırlamaları ile kira bedelinin emsal kira bedellerinin altında kalabileceğini öngören kanun koyucu, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde her beş yıllık kira dönemlerinde kira bedelinin emsal kira bedellerine göre belirlenmesini talep etme hakkı tanımıştır. Bu düzenlemenin yanında taraflar her zaman 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan sözleşmenin uyarlanması hükmü kapsamında kira bedelinin yeniden belirlenmesini talep edebilecektir.
Özet (Çeviri)
During the establishment of a residential and commercial property lease agreement, it is accepted that the rent may be freely determined in accordance with the principle of contractual freedom. However, certain regulations have been introduced in this regard, and determining the rent in foreign currency is prohibited except in certain exceptional cases. The law, which grants freedom in determining the rent during the establishment of the contract, subject to certain exceptions, has introduced certain restrictions, including Article 344 of the Turkish Code of Obligations No. 6098, regarding the rate of increase in rents. These limits determine the upper limit of the increase to be made, and any increase exceeding this upper limit shall be null and void. The legislator, anticipating that the rent may fall below comparable rents due to the increase restrictions in the law, has granted the right to request that the rent be determined according to comparable rents every five years in residential and roofed workplace lease agreements. In addition to this regulation, the parties may always request a reassessment of the rent under the provision on the adaptation of contracts in the Turkish Code of Obligations No. 6098.