Türkiye'de medikal turizm sektörüne yönelik bir değerlendirme
An assesment of medical tourism sector in Türkiye
- Tez No: 949399
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN VAROL İYİDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin hızlanması, bilgiye erişimin kolaylaşması ve seyahat imkânlarının artmasıyla beraber, sağlık turizmi endüstrisinin ve bir alt dalı olan medikal turizm sektörünün sürekli geliştiği ve değer kazandığı gözlemlenmektedir. Medikal turizm, tıbbi hizmetler, cerrahi operasyonlar ve diş sağlığı hizmetlerini; uygun fiyatlar, hizmete erişim kolaylığı ve yüksek hizmet kalitesi gibi nedenlerle yabancı bir ülkede satın alma süreci olarak tanımlanabilir. Türkiye, yüksek sağlık hizmetleri kalitesiyle medikal turizm alanında önemli avantajlara sahip, sektörün öncü ülkelerinden biridir. Söz konusu bu avantajların değerlendirilmesi ve medikal turizm faaliyetleri için ayrılan kısıtlı kamu kaynaklarının etkili ve etkin bir şekilde kullanılması optimal kamu politikaları yoluyla mümkündür. Bu çalışmanın hedefi Türkiye'de medikal turizm sektöründe hizmet veren farklı türdeki sağlık kuruluşlarının kamu harcamaları açısından önceliklerinin saptanması ve ülkemizin medikal turizm alanındaki iktisadi ve toplumsal kazanımlarının artırılmasına yönelik etkili, etkin ve verimli kamu politikalarının belirlenmesine katkı sağlanmasıdır. Bu amaçla, ülkemizde sağlık hizmetleri sektörünün farklı branşlarında karar verme süreçlerinde görev üstlenen katılımcılar ile Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi kullanılarak bir anket uygulaması yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda ülkemizdeki alternatif sağlık kuruluşlarının önem dereceleri medikal turizmi etkileyen kriterler kapsamında tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar rehberliğinde medikal turizm alanında uygulanabilecek kamu politikalarına karar verme süreçlerinde optimalitenin sağlanmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is observed that the health tourism industry and one of its sub-branches, medical tourism sector, are continuously advancing and gaining value as a result of acceleration of globalization, ease of accessing information and icrease in travel opportunities. Medical tourism can be defined as the process of purchasing medical services, surgical operations and dental care services in a foreign country with motivations like, affordability, ease of access and high quality of services. Türkiye, with its high quality of medical services, has significant advantages in medical tourism, and it is one of the leading countries in the sector. In order to utilize these advantages and allocate the limited public resources reserved for medical tourism effectively and efficiently, optimal public policies are required. The goal of this thesis is to determine the priorities of different medical institutions supplying medical tourism services in Türkiye, in terms of public expenditures; and to contribute to the establishment of effective, efficient and productive public policies in order to increase our economic and social benefits from medical tourism. For this purpose, a survey was carried out with participants who take part in decision making processes in different branches of health care services sector, by using Analytic Hierarchy Process (AHP) method. As a result of this research, the priorities of medical institutions in our country were determined in the scope of criteria affecting medical tourism. By the guidance of acquired results, recommendations are presented to maintain optimality in decision making processes of public policies to be applied in medical tourism.