Subakromiyal sıkışma sendromu tedavisinde kan akışı kısıtlayıcı egzersizler ile yapılandırılmış egzersiz programının karşılaştırılması
Comparison of blood flow restrictive exercises and structured exercise program in the treatment of subacromial impingement syndrome
- Tez No: 949428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ERGEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızın amacı, Subakromiyal Sıkışma Sendromu (SSS)'na sahip kişilerde kan akışı kısıtlayıcı egzersiz eğitimi ile (KAKE) yapılandırılmış egzersiz programının (YEP) omuz ağrısı, eklem hareket açıklığı (EHA), kas gücü, fonksiyonel düzeyi, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Omuz izometrik, EHA, aktif germe, kuvvetlendirme, propriosepsiyon ve stabilizasyon egzersizlerinden oluşan tedavi programı fizyoterapist gözetiminde her iki gruba da haftada 5 gün toplam 4 hafta olacak şekilde uygulandı. Egzersiz programı kişiye uygun direnç yükleri hesaplanarak tedavi bireyselleştirildi. YEP grubundaki kişilere, rotator cuff ve skapula çevresi kaslarına yönelik dumbell ile kuvvetlendirme egzersizleri 1 maksimum tekrarın (1-RM) %70'inde 3 set, 10-15 tekrar olacak şekilde uygulandı. KAKE grubundaki kişilere, yapılandırılmış egzersiz programı 1-RM'nin %20'sinde uygulandı ve arteriyel oklüzyon basıncı (AOP) %80'i baz alınarak üst kolu çevreleyen oklüzyon manşonu ile kısıtlama yapıldı. Seanslarda, egzersiz öncesi her iki gruba da: Omuz bölgesine 20 dakika 80 Hz. Asimetrik Bifazik TENS + Hotpack ve 7 dakika 1.0 watt/cm2 Ultrason (US) olacak şekilde elektroterapi uygulaması yapıldı. Çalışma başlangıcı ve sonunda katılımcılar ağrı şiddeti, EHA, el kavrama kuvveti, fonksiyonellik, uyku ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the effects of blood flow restrictive exercise training (BFRT) and structured exercise program (YEP) on shoulder pain, range of motion (ROM), muscle strength, functional level, sleep, and quality of life in individuals with Subacromial Impingement Syndrome (SIS). A treatment program consisting of shoulder isometric, ROM, active stretching, strengthening, proprioception, and stabilization exercises was applied to both groups 5 days a week for 4 weeks under the supervision of a physiotherapist. The treatment was individualized by calculating appropriate resistance loads for the exercise program. In the FET group, dumbbell strengthening exercises for the rotator cuff and scapula muscles were performed for 3 sets of 10-15 repetitions at 70% of 1 repetition maximum (1-RM). In the BFRT group, the structured exercise program was performed at 20% of 1-RM, and an occlusion cuff was applied around the upper arm based on 80% of arterial occlusion pressure (AOP). During the pre-exercise sessions, both groups received electrotherapy (20 minutes of 80 Hz. asymmetric biphasic TENS + Hotpack) and 7 minutes of 1.0 watt/cm2 ultrasound (US) to the shoulder region. Participants were assessed at the beginning and end of the study for pain intensity, ROM, handgrip strength, functionality, sleep, and quality of life.