Nöroblastoma hücre hattında bisfenol A ve bisfenol F'nin oksidatif stres ve proinflamatuvar parametreler üzerindeki etkilerinin in silico ve in vitro olarak karşılaştırmalı olarak değerlendirmesi
Comparative evaluation of the effects of bisphenol A and bisphenol F on oxidative stress and proinflammatory parameters in neuroblastoma cell line in silico and in vitro
  1. Tez No: 949432
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET PINAR ERKEKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GİZEM YILDIZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bisfenol türevleri gıda ambalajları, damacanalar, kişisel bakım ürünleri, plastik malzemeler, kağıt paralar, termal kağıtlar, metal içecek şişeleri, oyuncaklar, diş dolgu malzemeleri gibi pek çok üründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Bisfenol A (BPA) üzerine yapılan çalışmalarda, insanların vücut sıvılarında ve çevresel örneklerde yüksek konsantrasyonlarda BPA tespit edilmiştir. Lipofilik yapıları sebebiyle vücut yağ dokularında birikmeleri, bisfenol türevlerinin toksisite riskini artırmaktadır. BPA'nın endokrin bozucu, hepatotoksik, karsinojenik, genotoksik, teratojenik etkilerinin olduğu bilinmektedir; ayrıca BPA obezite ve diyabet gibi hastalıklarla da ilişkilendirilmektedir. Bisfenol F (BPF), BPA'ya alternatif olarak üretilen bisfenol türevlerindendir. BPF düşük viskozite ve çözünürlüğü nedeni ile endüstride yaygın kullanım alanı bulmuştur. Literatürde, BPF'nin BPA ile benzer toksikokinetiğe sahip olduğu, hormonal aktivite gösterdiği ve inflamasyon ile oksidatif strese yol açtığı belirtilmektedir. Bu tezde, BPA ve BPF'nin SH-SY5Y hücre hattında inflamasyon ve oksidatif stres üzerindeki etkileri in vitro ve in silico yöntemlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sitotoksisite analizlerinde BPA'nın BPF'ye göre daha toksik olduğu belirlenmiştir. Oksidatif stres parametreleri incelendiğinde ise, BPA'nın reaktif oksijen bileşikleri (ROS) ve protein karbonil seviyelerini artırdığı, BPF'nin ise anlamlı değişikliğe neden olmadığı görülmüştür. İnflamasyon biyobelirteçleri değerlendirildiğinde ise; BPA'nın tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α) düzeylerini düşürdüğü, interlökin 6 (IL-6) düzeylerini arttırdığı; BPF'nin ise TNF-α düzeylerini yükselttiği belirlenmiştir. Kombine grupta ise sitotoksik etki, oksidatif stres ve infalamasyon parametreleri üzerindeki değişimlerin BPA'nın oluşturduğu etkiler ile benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. In silico incelemelerde BPA ve BPF'nin androjen ve östrojen reseptörlerine bağlanabileceği öngörülmüş, östrojen reseptörü alfa (ER)'ya BPA'nın daha yüksek afinite sergilediği, östrojen reseptörü beta (ERβ)'ya ise BPF'nin daha yüksek afinite gösterdiği tespit edilmiştir. Kombine grupta görülen etkinin BPA grubu ile benzerlik göstermesi, BPA'nın ER'ya BPF'ye kıyasla daha yüksek afinite göstermesi ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, BPA ve BPF'nin SH-SY5Y hücrelerinde oksidatif stresi indükleyebileceği ve ER'leri etkileyerek, sitokin salgılanmasını değiştirebildiği görülmüştür. Her iki bisfenol türevinin oluşturduğu nörotoksisitenin daha ileri çalışmalarla belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Bisphenol derivatives are widely used in many products such as food packaging, demijohns, personal care products, plastic materials, paper money, thermal paper, metal beverage bottles, toys, dental filling materials. In studies conducted on bisphenol A (BPA), high concentrations of BPA have been detected in human body fluids and environmental samples. Due to their lipophilic structure, accumulation in body fat tissues increases the risk of toxicity of bisphenol derivatives. It is known that BPA has endocrine disrupting, hepatotoxic, carcinogenic, genotoxic, teratogenic effects; BPA is also associated with diseases such as obesity and diabetes. Bisphenol F (BPF) is one of the bisphenol derivatives produced as an alternative to BPA. BPF has found widespread use in the industry due to its low viscosity and solubility. In the literature, it is stated that BPF has similar toxicokinetics to BPA, exhibits hormonal activity and causes inflammation and oxidative stress. In this thesis, the effects of BPA and BPF on inflammation and oxidative stress in SH-SY5Y cell line were evaluated comparatively by in vitro and in silico methods. In cytotoxicity analyses, it was determined that BPA was more toxic than BPF. When oxidative stress parameters were examined, it was observed that BPA increased reactive oxygen compounds (ROS) and protein carbonyl levels, while BPF did not cause any significant change. When inflammation biomarkers were evaluated; it was determined that BPA decreased tumor necrosis factor alfa (TNF-α) levels and increased interleukin 6 (IL-6) levels while BPF increased TNF-α levels. In the combined group, it was determined that the changes in cytotoxic effect, oxidative stress and inflammation parameters were similar to the effects of BPA. In silico studies, it was predicted that BPA and BPF could bind to androgen and estrogen receptors, and it was determined that BPA exhibited higher affinity for estrogen receptor alpha (ER), while BPF exhibited higher affinity for estrogen receptor beta (ERβ). The similarity of the effect observed in the combined group with the BPA group was associated with the higher affinity of BPA for ER compared to BPF. In conclusion, it was observed that BPA and BPF could induce oxidative stress in SH-SY5Y cells and could change cytokine secretion by affecting ERs. The neurotoxicity caused by both bisphenol derivatives should be determined with further studies.