Lenfödem, lipödem ve obez kadın hastalarda vücut bileşimi ve yeme davranış durumlarının karşılaştırılması üzerine bir çalışma
A study on comparison of body composition and eating behavior status in lymphedema, lipedema and obese female patients
  1. Tez No: 949431
  2. Yazar: ELİF NİDA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 50 lenfödem, 52 lipödem ve 47 obez kadın hasta vücut kompozisyonu, sosyal görünüş kaygısı, yeme davranış durumu ve Diyet İnflamatuar İndeks (Dİİ) açısından incelenmiştir. Lenfödem, lipödem ve obez hastalar arasında vücut yağ yüzdesi açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Biceps ve suprailiak deri kıvrım kalınlıkları, yağsız kütle indeksi (FFMI), bel çevresi ve bel çevresi/boy uzunluğu oranı ölçümlerinin obez hastalarda lipödem hastalara göre yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Üç Faktörlü Beslenme Anketi toplam puanı ve duygusal yeme alt ölçeğinde lipödem hastaları lenfödem hastalarından, bilişsel kısıtlama alt ölçeğinde ise lenfödem hastaları obez hastalardan daha yüksek puanlar elde etmiştir (p0,05). Ancak lenfödem ve lipödem hastalarında BKİ ile SGKÖ toplam puanı arasında orta şiddetli pozitif korelasyon saptanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda lenfödem, lipödem ve obez hasta gruplarının vücut kompozisyonu, yeme davranışı, sosyal görünüş kaygısı ve beslenme şekillerinin çeşitli benzerlikler gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study 50 lymphedema, 52 lipedema and 47 obese female patients are examined in terms of body composition, social appearance anxiety, eating behaviour status and Dietary Inflammatory Index (DII). Differences between lymphedema, lipedema, obese patients for body fat percentage are not detected. Biceps and suprailiac skinfold thickness, fat free mass index (FFMI), waist circumference and waist circumference/height ratio of obese patients are significantly higher than lipedema patients (p0,05). Lipedema patients took higher scores than lymphedema patients in the total score of TFEQ and emotional eating subscale and lymphedema patients took higher scores than obese patients in cognitive restriction subscale (p0,05). However, positively, and moderate severity correlation is found between lymphedema and lipedema patients in BMI and SAAS total score. As a result of the study, it is found that there are some similarities between lymphedema, lipedema and obese patients' groups for body composition, eating behaviour, social appearance anxiety and dietary patterns.