Nöroblastoma hücre hattında Melittin'in IL-37a ve ilişkili yolaklardaki gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi
Melittin's effect on IL-37a and associated pathway gene expression levels in neuroblastoma cell line
- Tez No: 956794
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nöroblastoma, çocuklarda en sık görülen ekstrakraniyal solid tümör olup, klinik ve biyolojik açıdan oldukça heterojen bir yapı sergiler. Hastalığın heterojen doğası nedeniyle, nöroblastomanın klinik yönetimi oldukça karmaşıktır ve yeni tedavi yaklaşımlarını zorunlu kılmaktadır. Nöroblastoma mikroçevresinde etkin olan inflamatuar süreçler, tümörün gelişmesi ve tedaviye karşı direnç gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle inflamasyon, nöroblastomada yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesinde dikkate alınması gereken kritik bir unsurdur. İnterlökin 37 (IL-37), immünomodülatör etkileri olan anti-inflamatuar bir sitokindir. IL-37'nin 5 izoformu olmasına karşın, IL-37a beyinde ifade edilen tek izoformudur. Apitoksin geleneksel tıpta 3000 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Melittin (MEL), bal arısı Apis mellifera venomunun kuru ağırlığının yaklaşık %50'sini oluşturan bir peptittir. Araştırmalar MEL'in antibakteriyel, anti-inflamatuar, anti-kanser, anti-artrit ve nöroprotektif etkilerini çeşitli kanser türlerinde gösterilmiştir. Ancak, MEL'in IL-37a ve ilişkili yolaklardaki gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkisine yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, SH-SY5Y nöroblastoma hücre hattında MEL'in IL-37a ve ilişkili yolaklardaki gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkileri incelenmiştir. İlk aşamada, MTT testi ile MEL'in sitotoksik etkisi değerlendirilmiş ve 24 saatlik inkübasyon sonunda IC50 değeri 16 µM olarak belirlenmiştir. Sonraki aşamada, belirlenen IC50 dozu ve 24 saatlik uygulama süresi sonrasında qRT-PCR ile IL-37a, IL-1R8 (SIGIRR), IL18R1, Kaspaz1 gen ekspresyon seviyelerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde artış gösterdiği, MMP2, MMP9, NF-κB, STAT3, MyD88, Smad3 gen ekspresyon seviyelerinde ise istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalış gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, MEL'in SH-SY5Y hücrelerinde IL-37a ve ilişkili yolakları düzenleyerek inflamatuar yanıtı modüle edebileceğini ve bu yolla nöroblastoma tedavisinde inflamatuar hedeflere yönelik yeni yaklaşımlar için potansiyel bir ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is the most common extracranial solid tumor in children and exhibits significant clinical and biological heterogeneity. Due to the heterogeneous nature of the disease, clinical management of neuroblastoma is highly complex and requires the development of novel therapeutic approaches. Inflammation in the neuroblastoma microenvironment contributes to tumor progression and resistance to therapy. Therefore, inflammation is a crucial factor to consider in the development of new treatment strategies for neuroblastoma. Interleukin 37 (IL-37) is an anti-inflammatory cytokine with immunomodulatory effects. Among the five known isoforms of IL-37, IL-37a is the only one expressed in the brain. Apitoxin has been used in traditional medicine for over 3,000 years. Melittin (MEL), a peptide that constitutes approximately 50% of the dry weight of Apis mellifera (honeybee) venom, has demonstrated antibacterial, anti-inflammatory, anti-cancer, anti-arthritic, and neuroprotective effects in various cancer types. However, there is currently no study investigating the effects of MEL on gene expression levels of IL-37a and its associated pathways. This study aimed to examine the effects of MEL on gene expression levels of IL-37a and related signaling pathways in the SH-SY5Y neuroblastoma cell line. In the first phase, the cytotoxic effect of MEL was evaluated using the MTT assay, and the IC50 value after 24 hours of incubation was determined to be 16 µM. In the subsequent phase, following a 24-hour treatment with the determined IC50 dose, qRT-PCR analysis revealed a statistically significant upregulation in the expression of IL-37a, IL-1R8 (SIGIRR), IL18R1, and Caspase-1 genes, whereas a statistically significant downregulation was observed in the expression of MMP2, MMP9, NF-κB, STAT3, MyD88, and Smad3 genes. These findings suggest that MEL may modulate the inflammatory response by regulating IL-37a and its related pathways in SH-SY5Y cells and could serve as a potential agent for novel inflammation-targeted strategies in neuroblastoma treatment.