Anlamlı beden eğitimi yaklaşımıyla öğretmen adaylarının mesleki kimlik inşası
Professional identity construction of pre-service teachers through the meaningful physical education approach
- Tez No: 949469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ HÜNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, anlamlı beden eğitimi yaklaşımını uygulayan öğretmen adaylarının mesleki kimlik inşa süreçlerini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, 2024–2025 akademik yılında bir devlet üniversitesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programında Öğretmenlik Uygulaması I ve II derslerini alan sekiz öğretmen adayı ile 24 hafta boyunca yürütülmüştür. Bu süreçte öğretmen adayları, okul uygulamalarında anlamlı beden eğitimi yaklaşımını hayata geçirmiş ve haftalık mesleki öğrenme grubu toplantılarında deneyimleri üzerine yansıma yapma fırsatı bulmuştur. Veriler; odak grup görüşmeleri, bireysel görüşmeler, araştırmacı alan notları ve toplantı ses kayıtları yoluyla toplanmış, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, anlamlı beden eğitimi uygulamalarının öğretmen adaylarının pedagojik yaklaşımlarında ve mesleki kimliklerinde çatışma, keşif ve inşa süreçlerine yol açtığını göstermektedir. Katılımcılar, araştırma sürecinin başında öğretmenlik mesleğine dair sahip oldukları inançlarla yaşadıkları pedagojik çatışmalara rağmen, zamanla öğrencilerle birlikte öğrenmenin ve anlam üretmenin değerini fark etmişlerdir. Bu deneyimler, öğretmen adaylarının pedagojik karar alma önceliklerini, değerlerini ve inançlarını dönüştürerek mesleki kimlik inşa süreçlerine anlamlı katkılar sunmuştur. Araştırma, öğretmen kimliğinin yalnızca bireysel bir yapı olmadığını; aksine, sosyal öğrenme ortamlarında etkileşim yoluyla ortaklaşa inşa edilen dinamik bir süreç olduğunu ve bu sürecin şekillenmesinde anlamlı beden eğitimi yaklaşımının dönüştürücü bir rol üstlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how preservice physical education teachers constructed their professional identities through the implementation of meaningful physical education (MPE) approach. Conducted over the course of 24 weeks during the 2024–2025 academic year, the research involved eight preservice teachers enrolled in a Teaching Practice I and II courses within a teacher education program at a public university in Turkiye. During this process, the participants implemented the MPE approach in their school practice and engaged in weekly professional learning community meetings, where they had the opportunity to reflect on their teaching experiences. Data were collected through focus group and individual interviews with preservice teachers, researcher's, field notes, and audio recordings of the meetings. Data were analyzed using content analysis. The findings indicated that the implementation of MPE pedagogies led to processes of tension, discovery, and construction in participants' pedagogical perspectives and professional identities. Despite the initial pedagogical tensions related to their prior beliefs about teaching, the participants gradually came to appreciate the value of learning and co-constructing meaning with their students. These experiences contributed to the transformation of their beliefs, values, and pedagogical decision-making priorities, thereby supporting the construction of their professional identities. The study highlights that teacher identity is not merely an individual process but a dynamic one that is co-constructed through social interactions within professional learning environments and that the MPE approach plays a transformative role in this process.