Hasta hakları ve hasta şikâyeti yönetimi alanında yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi: (1995- 2023) dönemi
Bibliometric analysis of studies in the field of patient rights and patient complaint management: (1995- 2023) period
  1. Tez No: 949470
  2. Yazar: SEVİM APAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, hasta hakları ve hasta şikâyeti yönetimi hakkında“Web of ScienceCore Collection (WoS) veri tabanında yayınlanan araştırmalar, bibliyometrik açıdan incelenerek, uluslar arası düzeyde mevcut durumun ortaya konulması amaçlanmıştır. Veriler, 10 Kasım 2024 tarihinde ”Web of ScienceCore Collection“ veri tabanından elde edildi. Excel programı ve VOSviewer (1.6.20) yazılım programı aracılığı ile performans analizi, bilimsel haritalama ile bibliyometrik analizler yapıldı. Bibliyometrik veriler için WoS veri tabanında”Patientrights“ (AllFields) OR ”patients' rights“ (AllFields) AND ”PatientComplaint Management“ (AllFields) AND ”complaint“ anahtar kelimeleri ile tarama yapıldığında araştırma evreni 206.925 makale olarak bulundu. Yayın dili, WoS kategori, ülkeler, kurumlar, yazarlar, yayın türü taranan indeksler Science Citation Index Expanded, SocialSciencesCitation Index, Emerging Index ve yayın yılı 1995-2023 yılları arasında sınırlandırıldığında örneklem 1.199 olarak bulundu. Çalışma analizi 1.199 yayın verileri üzerinden yapıldı. Analiz sonucunda WoS kategorisinde en çok kullanılan anahtar kelimelerin ”patient righst“, ”patient safety“, ”patient satisfaction“, ”primarycare“, ”patient participation“, ”healthpolicy“,”humanrights“olduğu, en fazla yayın yapan yazar ”GruberJ“ ve yayın sayısının (n=7), en fazla yayın yapan ülke olarak ”USA“nin (n=335) yayın yaptığı, kurum olarak en fazla ”Unıversity of London“ (n=68) yayını olduğu en fazla fon desteği veren kurumun ”Unıted States Department of Health Human Servıces“129 olduğu, bu alanda en fazla yayının ise ”Health Polıcy“ (n=172) dergisinde yapıldığı bulundu. En fazla atıf alan yayının ”Resilient health care: turning patient safety on itshead başlıklı çalışma olduğu,“Braithwaite, J; Wears, RL and Hollnagel, E”yazar grubu tarafından 2015 yılında yazıldığı,“Internatıonal Journal For Qualıty in Health Care”dergisinde yayınlandığı, yıllık ortalama (n=29) atıf, toplamda ise (n=290) atıf aldığı bulunmuştur. En fazla yayın yapılan dilin İngilizce, yayın türü ise makaledir. Bibliyometrik analizin sonuçları, 1995-2023 yılları arasında, hasta hakları ve hasta şikâyeti yönetimi alanında yapılan çalışmaların son yıllarda 2011 yılından itibaren giderek arttığı en yüksek sayıya ise 2021 yılında111 makale ile ulaştığını gösterdi. Çalışmada elde edilen sonuçların, hasta hakları ve hasta şikâyeti yönetimi alanında mevcut durumunun değerlendirilmesi, alanla ilgili genel bir bakış açısı sunmasının yanısıra, yapılması planlanan araştırmalara yol göstereceği düşünülmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the current situation at the international level by bibliometrically analyzing the studies published in the“Web of ScienceCore Collection (WoS) database on patient rights and patient complaint management. Data were obtained from the ”Web of ScienceCore Collection“ database on November 10, 2024. Performance analysis, scientific mapping and bibliometric analyses were performed with Excel program and VOSviewer (1.6.20) software program.For bibliometric data, when the WoS database was searched with the keywords”Patientrights“ (AllFields) OR ”patients' rights“ (AllFields) AND ”PatientComplaint Management“ (AllFields) AND ”complaint“, the research population was found to be 206,925 articles. The sample was found to be 1,199 when the language of publication, WoS category, countries, institutions, authors, type of publication, indexes ScienceCitation Index Expanded, SocialSciencesCitation Index, Emerging Sources Citation Index and year of publication were limited between 1995-2023. The study analysis was conducted on the data of 1,199 publications. As a result of the analysis, the most used keywords in the WoS category were ”patientrighst“, ”patientsafety“, ”patientsatisfaction“,”primarycare“,”patientparticipation“,”healthpolicy“,”humanrights“, the author with the most publications was ”GruberJ“ and the number of publications (n=7), It was found that ”USA“ (n=335) was the country with the highest number of publications, ”University of London“ (n=68) was the institution with the highest number of publications, ”United States Department of Health Human Services '129 was the institution that provided the most funding support, and 'HealthPolicy“ (n=172) was the journal with the highest number of publications in thisfield.It was found that the most cited publication was a study titled ”Resilienthealthcare: turningpatientsafety on its head“, written by the author group ”Braithwaite, J; Wears, RL andHollnagel, E“ in 2015, published in the journal ”International Journal For Qualıty in Health Care", with an annual average of (n=29) citations and a total of (n=290) citations. The most common language of publication was English and the type of publication was article. The results of the bibliometric analysis showed that between 1995 and 2023, the number of studies on patient rights and patient grievance management increased gradually in recent years starting from 2011, reaching the highest number in 2021 with 111 articles. It is thought that the results obtained in the study will guide the current situation in the field of patient rights and patient grievance management, provide a general perspective on the field, as well as guide the planned researches.