Anne babası çalışan ve çalışmayan ergenlerin benlik saygısı ile sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between self-esteem and social anxiety levels of adolescents with and without working parents
- Tez No: 949471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESRA TAŞ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan araştırmada anne babası çalışan ve çalışmayan ergenlerin benlik saygısı ve sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda demografik değişkenler baz alınarak ergen bireylerin benlik saygısı ve sosyal kaygı düzeylerinde farklılık bulunup bulunmadığı araştırılacaktır. Çalışmanın yapılabilmesi için gerekli izin ve belgeler Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü‟ne başvurularak alınmıştır. Çalışma Yalova iline bağlı ilk ve ortaokullarda öğrenimine devam eden 10-15 yaşları arasındaki 450 ergenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Gönüllü katılımcılara uygulanan ölçekler Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğidir. Yalova İlinde yer alan ilk ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerce doldurulmuş ölçeklerin analizleri yapılmıştır. Benlik saygısı ile sosyal kaygının cinsiyet değişkenine göre farklılaşıp, farklılaşmadığını tespit edebilmek amacıyla t testi kullanılmıştır. Benlik saygısı ile sosyal kaygının ergenin yaşı, annenin eğitim seviyesi, annenin mesleği, annenin çalışması durumunda size bakan kişi, babanın eğitim seviyesi, babanın mesleği, babanın çalışması durumunda size bakan kişi ve kardeş sayısı değişkenlerine göre farklılaşıp, farklılaşmadığının bulunması için One Way Anova kullanılmıştır. Benlik saygısı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda cinsiyet, annenin mesleği, babanın mesleği değişkenlerine göre ergen bireylerin sosyal kaygı seviyelerinin anlamlı biçimde farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine bakıldığında ise bulgular, kız öğrencilerin sosyal kaygı düzeylerinin erkeklere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermiştir. Anne babası çalışan ergenlerin sosyal kaygı düzeyinin, anne babası çalışmayan ergenlere göre anlamlı ölçüde düşük olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular alan yazın çerçevesinde tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between self-esteem and social anxiety levels of adolescents whose parents are working and non-working. At the same time, it will be investigated whether there is a difference in the self-esteem and social anxiety levels of adolescents based on demographic variables. The necessary permissions and documents for the study were obtained by applying to Yalova Provincial Directorate of National Education. The study was carried out with the participation of 450 adolescents between the ages of 10-15 who continue their education in primary and secondary schools in Yalova. The scales applied to the volunteer participants were Personal Information Form, Social Anxiety Scale for Adolescents and Rosenberg Self-Esteem Scale. The scales completed by primary and secondary school students in Yalova Province were analyzed. The t-test was used to determine whether self-esteem and social anxiety differed according to the gender variable. One Way Anova was used to find out whether self-esteem and social anxiety differed according to the variables of adolescent's age, mother's education level, mother's occupation, the person who takes care of you if the mother works, father's education level, father's occupation, the person who takes care of you if the father works, and the number of siblings. Correlation analysis was conducted to determine the relationship between self-esteem and social anxiety. As a result of the research, it was determined that the social anxiety levels of adolescents did not differ significantly according to gender, mother's occupation and father's occupation variables. Regarding the gender variable, the findings showed that the social anxiety levels of female students were significantly higher than those of male students. It was observed that the social anxiety levels of adolescents whose parents were employed were significantly lower than those of adolescents whose parents were not employed. The findings were discussed within the framework of the literature and suggestions were made.