The Archaeology and history of Selinus from its origins to the reign of diocletian
Selinus'un arkeoloji ve tarihi: Doğuşundan Diocletian'in Soltanetine kadar
- Tez No: 94949
- Danışmanlar: DR. JULLİAN BENNETT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Özet Doğu Akdeniz'de az önemli olan tarihi merkezlerin arkeolojisi ve tarihi, modern bilim tarafından genellikle ihmal edilmiş bir konudur. Şu ana kadar arkeolojik çalışmalar daha çok büyük yerleşim yerlerine yoğunlaşmıştır. Fakat geçmişteki yaşam hakkında bilgi bu tür 'az önemli' yerlerden sağlanabilir. Burada bahsedilen ören yeri bu tür bilgi sağlayabilecek yerlerden yalnızca biridir ve bu bölgelerin karmaşık yapılarını aydınlatmak için daha fazla çalışma yapmak gerekmektedir Selinus'un en erken yerleşim tarihinin ne zaman başladığı bilinmiyor, fakat yapılan çalışmalar en erken M.Ö. 6. yy'ı göstermektedir. M.S. 1. yy'da Selinus gelişiminin zirvesine ulaşmıştır. Burada çıkan materyallerin büyük çoğunluğunun Roma dönemine ait olması, yerleşim yerinin bu dönemde büyük gelişmeler gösterdiğinin bir kanıtıdır. Bu çalışma İmparator Diocletian dönemine kadar Selinus'un arkeolojisini ve tarihini özetlemektedir ve Klasik dönemin küçük ölçekli yerleşim yerinin özelliklerine bir örnek teşkil etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract The archaeology and history of the less important centers of antiquity in the eastern Mediterranean has been a subject that has been generally neglected by modern scholarship. Until recently much study in the field of archaeology has concentrated on the larger more urban centers. However much information about life in the past can be gleaned from such 'less important' places. This work hopes to begin to fill the gap in such scholarship. The site covered here is only one of many which could benefit from similar treatment and much more work needs to be done before adequate comparisons can be drawn and a suitably complex picture of the character of such sites can be made. We do not know when the origin of settlement began at Selinus, but it is referred to as early as the 6th century BC. From there the settlement and the region it is located in receive scant mention. By the 1st century AD Selinus had reached what is perhaps the apex of its development. Urbanisation under the Romans rendered many improvements to the city and a majority of the materials remaining on the site reflect this. This work will summarise the history and archaeology of Selinus until the reign of the emperor Diocletian and will hopefully serve as an example of the character of small-scale settlement in Classical antiquity.