Seyreden manzara
Landscape that gazes back
  1. Tez No: 949494
  2. Yazar: CEMİL TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ulus Baker'in“seyredilecek bir manzara değil, seyreden bir manzara”ifadesinden ilhamla, Seyreden Manzara başlığıyla yürütülen bu çalışmada; manzara imgesi, edilgen bir doğa temsilinden çok izleyiciyi dönüştüren aktif bir yüzey olarak ele alınmıştır. Bu doğrultuda ilkin, manzara bir görme biçimi olarak kavramsallaştırılmış ve onu şekillendiren tarihsel, kültürel ve ideolojik bağlamlar ilişkisel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Sonraki bölümlerde Baker'in kavramsal çerçevesinden yola çıkılarak ilerletilen tartışma, manzaranın bize bakışının politik ve duyuşsal sonuçları üzerinden derinleştirilmiştir. Çalışmada manzaranın sadece bir temsil biçimi değil aynı zamanda ideolojik bir yapı olduğu ve bu yönüyle de eleştirel bir sorgulama yüzeyi sunduğu ortaya konmuştur. Tez süresince analiz edilen sanatçı örnekleri ve gerçekleştirilen sanatsal üretimlerle manzaranın özneleşen yapısının görünür kılınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inspired by Ulus Baker's phrase“not a landscape to gaze at, but a landscape that gazes”, this study, titled Landscape That Gazes Back, considers the landscape image as an active surface that transforms the viewer rather than a passive representation of nature. Accordingly, firstly, landscape is conceptualized as a way of seeing and the historical, cultural and ideological contexts that shape it are discussed through a relational approach. In subsequent chapters, the discussion, based on Baker's conceptual framework, is deepened through political and emotive implications of the way the landscape gazes at us. The study argues that landscape is not only a form of representation but also an ideological structure, and as such, it offers a critical surface of interrogation. Through analyzing the works of artists and artistic creations produced during the thesis, the subjectified structure of the landscape is rendered visible.