The Development of Russian Federalism and the republic Sakha (Yakutia)
Rusya Federalizmin gelişmesi ve Sakha (Yakutistan) Cumhuriyeti
  1. Tez No: 94953
  2. Yazar: ÇOKUUR GAVRİLİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu tez Saha (Yakutistan) Cumhuriyeti' nin tarihi geçmişini ve şimdiki gelişmesini, ve“bölgecilik”yaklaşımı açısından Rusya federalizminin gelişmesini açıklamaya ve 1990'dan beri Yakutistan'ın Rusya Federasyonu içinde“egemen”olmasına getiren sebepleri değerlindermektedir. Rusya Federasyonu' nun 89 biriminin arasında Saha Cumhuriyeti' nin bazı açılardan diğerlerine benzer, bazı açılardan ise tamamen farklı bir konuma sahiptir. Saha Cumhuriyeti'nin Moskova'daki Merkez ile nasıl ilişkliler geliştirmekte olduğu Rusya'nın değişen ve gelişen sisteminde büyük bir önem taşımaktadır.“Merkeziyetçi”yaklaşım federasyonun dağılma ihtimalini abartmaktadır. Rusya Federasyonu büyük ölçüde yukardan kurulmuştur ve merkez bölgelere nazaran daha güçlüdür. Bunun için Rusya'nın perspektifi dağılma değil, aksine merkeziyeleşme olabilir. Yakutistan'ın açısından bakarsak, Cumhuriyet tam bağımsızlık için gerçekçi bir temele sahip değildir. Bunun için, Saha Cumhuriyeti hükümetinin siyaseti kaçınılmaz olarak federal organlarla işbirliğine yöneliktir. Yakutistan hükümetine göre, Rusya federalizmi, cumhuriyetlerinin“egemenliği”ile federasyonun egemenliği beraber geliştiği, asimetrik ve anayasal, anlaşmalara dayalı federalizmin ilkelerine göre gelişmesi gerekmektedir. Cumhuriyetin gelecekteki gelişmesi Rusya Federasyonu 'ndaki genel duruma ve merkezin politikalarına bağlıdır; fakat aynı zamanda“egemenlik”haklarının kaldırılması halinde ateşlenebilecek Saha miliyetçiliğini de küçümsememiz gerekmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This present thesis attempts to explain the contemporary development of the Republic of Sakha (Yakutia) and the development of Russian federalism from the perspective of the“regionalist”approach and to analyze what has brought Yakutia to the point of being“sovereign”within the Russian Federation since 1990. Among 89 subject-units of the Russian Federation the Republic of Sakha occupies a position, which is in some ways common and in some ways unique. The way that the Republic establishes its relations with the federal center in Moscow is an important question in Russia's changing and evolving system. The“centralist”approach exaggerates probabilities of the dissolution of the federation. The Russian Federation was mainly established from the top and the center is stronger than regions. Therefore, probably not disintegration, but centralization is the perspective for the federation. In the case of Yakutia, the Republic does not have any reasonable base for independence. Therefore, the policy of the government of the Republic of Sakha (Yakutia) is directed to an inevitable cooperation with the federal organs. According to the government of Yakutia, Russian federalism should be developed on principles of asymmetrical and constitutional-agreemental federalism, where the“sovereignty”of the republics is coexisted with the sovereignty of the federation. The future development of the Republic is dependent on the general situation in the Russian Federation and policies of the central government, while we should not ignore Sakha nationalism, which might be radicalized in the case of abolition of“sovereignty”rights. Ill