Argümantasyon tabanlı ters yüz öğrenme uygulamaları ile yedinci sınıf öğrencilerinin ters yüz öğrenme algılarının geliştirilmesi
Improving seventh-grade students perceptions of flipped learning through argumentation-based flipped learning activities
  1. Tez No: 949542
  2. Yazar: FATMANUR SÜRDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BEKTAŞ, DOÇ. DR. OKTAY KIZKAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, yedinci sınıf öğrencilerinin, fen bilimleri dersinde ATTYÖ uygulamalarının TYÖ algıları üzerine etkisi ve ATTYÖ hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırmada, karma araştırma yöntemi desenlerinden gömülü desen kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemi deseni olarak tek gruplu deneysel desen tercih edilmiştir. Bu araştırmanın nicel boyutu için ulaşılabilir evreni Edirne ilinde bulunan yedinci sınıf öğrencileridir. Nitel araştırma yöntemi deseni olarak fenomenoloji tercih edilmiştir. Bu araştırmanın nitel boyutu için çalışma grubunu aynı örneklem içerisinden seçilen sekiz yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri nicel boyutu için Ters Yüz Öğrenme Algı Ölçeği ile, nitel boyutu için yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurula başvurulmuş ve gerekli izinler alınmıştır. Verilerin analizi birincil veri olan nicel analiz süreci ile başlamış ve ilişkisiz örneklem t testi ile nicel araştırma sorusu cevaplanmıştır. İkincil veri olan ve nicel veriyi destekleyecek şekilde kullanılan nitel veri veri ise içerik analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of ATTYÖ activities in science courses on the perceptions of ATTYÖ and their opinions about ATTYÖ. In the study, embedded design, which is one of the mixed research method designs, was used. A single-group experimental design was preferred as the quantitative research method design. The accessible universe for the quantitative dimension of this study was the seventh grade students in the province of Edirne. Phenomenology was preferred as the qualitative research method design. The study group for the qualitative dimension of this study consists of eight seventh grade students selected from the same sample. The data of the study were collected with the Flipped Learning Perception Scale for the quantitative dimension and with semi-structured interviews for the qualitative dimension. Before starting the study, the ethics committee was applied and the necessary permissions were obtained. The analysis of the data started with the quantitative analysis process, which is the primary data, and the quantitative research question was answered with the unrelated sample t-test. The qualitative data, which is the secondary data and used to support the quantitative data, was analyzed with content analysis.