Ti-Base restorasyonlarda kullanılan materyallerin diş eti hücrelerine bağlantılarının in-vitro değerlendirilmesi
The in-vitro evaluation of the adhesion of gingival cells to materials used for Ti-Base restorations
  1. Tez No: 949545
  2. Yazar: DORUK ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERKUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İmplant diş hekimliğinde ise metal abutmentların yaratacağı estetik sorunları ve intraoral simantasyon sonucunda oluşabilecek olan enflamasyonu ortadan kaldırmak için Ti-Base abutment kullanımı önerilmektedir. Dijital diş hekimliğinde kullanımı çok yaygın olan CEREC sisteminin 5.2.4 sürümünde Ti-Base ile uyumlu materyaller olarak IPS e.max CAD (Ivoclar, Lihtenştayn), inCoris ZI (Dentsply Sirona, ABD), CEREC Tessera (Dentsply Sirona, ABD) ve Enamic IS (VITA Zahnfabrik, Almanya) belirtilmiştir. Enamic IS materyalinin hem feldspatik porselen hem de rezin içeren bir hibrit materyal olması sebebiyle yapılacak bu araştırmada bu materyal dahil edilmemiştir. Bu çalışmada amaç günümüzde sıkça kullanılan Ti-Base restorasyonlar ile uyumlu olan yukarıda bahsi geçen materyallerin diş eti ile olan yakından ilişkisini daha derinlemesine araştırmaktır. IPS e.max CAD (LD), inCoris ZI (ZR) ve CEREC Tessera (ALD) materyalleri çalışmaya dahil edilmiştir. Hücre hattı olarak insan gingival fibroblastlar (HGF) kullanılmıştır. Her grup için 13'er tane olmak üzere 5×5×1.5 ± 0.05 mm boyutlarında örnekler hazırlanmıştır. ZR ve LD gruplarının yüzeyleri polisajlanırken ALD grubunun yüzeyine CEREC 5.2.4 sürümüne göre glaze uygulanmıştır. Çalışmada öncelikle materyallerin yüzey pürüzlülükleri ölçülmüştür. Hücrelerin materyallerle 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyonu sonrasında MTT testi ile materyallerin sitotoksisiteleri değerlendirilmiştir. Materyallere adezyon ise 7 günlük inkübasyon sonrası yapılan integrin β4 seviyelerini değerlendiren ELISA testi ile ölçülmüştür. 24, 72 ve 168 saatlik inkübasyon sonunda alınan SEM görüntüleri (100, 500, 1800 ×) ile hem materyallerin yüzey özellikleri hem de hücre morfolojilerinin değişimi incelenmiştir. Değerlendirmeler IBM SPSS v29 (IBM Corporation, ABD) programında yapılmıştır. İstatistiki anlamlılık için tip 1 hata değeri (p)
Özet (Çeviri)
In implant dentistry, Ti-Base abutments are recommended to avoid aesthetic problems caused by metal abutments and inflammation resulting from intraoral cementation. In digital dentistry, the CEREC system (version 5.2.4) lists the following materials as compatible with Ti-Base: IPS e.max CAD (Ivoclar, Liechtenstein), inCoris ZI (Dentsply Sirona, USA), CEREC Tessera (Dentsply Sirona, USA), and Enamic IS (VITA Zahnfabrik, Germany). Enamic IS, a hybrid material containing both feldspathic porcelain and resin, was excluded from this study. This study aimed to investigate the interaction between gingival tissue and materials compatible with Ti-Base restorations. The materials tested were IPS e.max CAD (LD), inCoris ZI (ZR), and CEREC Tessera (ALD). Human gingival fibroblasts (HGF) were used as the cell line. Thirteen samples per group were prepared with dimensions of 5×5×1.5 ± 0.05 mm. ZR and LD samples were polished, while the ALD group received glaze application according to CEREC 5.2.4 specifications. Surface roughness was measured first. Cytotoxicity was evaluated using the MTT assay after 24, 48, and 72 hours of incubation. Cell adhesion was assessed after 7 days using ELISA to measure integrin β4 levels. SEM imaging at 24, 72, and 168 hours (100×, 500×, 1800× magnification) was used to analyze surface characteristics and changes in cell morphology. Statistical analysis was performed using IBM SPSS v29 (IBM Corporation, USA), with a significance level of p < 0.05. Shapiro–Wilk and Kolmogorov–Smirnov tests, paired samples t-test, ANOVA with post-hoc Tukey's HSD, independent median test and pairwise comparisons were used along with descriptive statistics. Polishing significantly reduced surface roughness for all materials. A significant difference was found between the polished ZR and both the polished LD and glazed ALD groups. However, no significant difference was observed between LD and ALD. All materials were non-cytotoxic at all time points according to ISO 10993-5 standards. ZR showed the highest hemidesmosomal attachment. A significant difference existed between ZR and LD, but ALD showed no significant difference compared to the other two. SEM images revealed earlier cell adhesion on ZR, though by day 7, all groups exhibited similar results. Based on the findings, using polished zirconia for gingiva-contacting surfaces of Ti-Base restorations is recommended.